Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37611 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Fiat Ecobasic

Data publikacji: Autor: Krzysztof Franek

 Tani i przyjazny środowisku

Konstruując fiata ecobasic jego twórcy udowodnili, że ekologia i niskie koszty nie wykluczają się wzajemnie. Dzięki niskiej emisji spalin ecobasic spełnia wymagania normy Euro IV, które zaczną obowiązywać dopiero w 2005 roku. Zastosowane w tym aucie koncepcyjnym rozwiązania będą stopniowo wprowadzane do seryjnej produkcji. To rodzaj laboratorium doświadczalnego firmy.

Ecobasic nie jest produkowany seryjnie,
ale stanowi laboratorium dla produkcji
innych fiatów

W modelu ecobasic poddano testom rozwiązania planowane na przyszłość w samochodach. Ten mały i sympatycznie zabawny z wyglądu samochód miejski, z nowatorstwem technologicznym łączy funkcjonalność oraz ekonomię i trwałość w eksploatacji. O jego oszczędności i szacunku dla środowiska świadczy wynik zużycia paliwa, zmierzony przez niemiecki ośrodek certyfikacyjny TUV. Wynosi on zaledwie 2,86 l na 100 km. Tę wyjątkową oszczędność uzyskano dzięki zastosowaniu nowego silnika Diesla common rail o pojemności 1.2 l, z wielopunktowym wtryskiem paliwa i zrobotyzowaną skrzynią biegów.

Dzięki niskiej emisji spalin ecobasic spełnia wymagania normy Euro IV, które zaczną obowiązywać dopiero w 2005 roku. Pojazd może być w całości poddany recyklingowi, bowiem każdy element wykonano z jednego tworzywa, co pozwala na łatwy tzw. dismantling. Samochód ma 3,5 m długości i mieści wewnątrz 4 osoby. Waży zaledwie 750 kg, a współczynnik oporu powietrza Cx wynosi zaledwie 0,28. Jego niewielkie gabaryty, lekkość i kształt mają wpływ na aerodynamikę, a w konsekwencji również na niskie spalanie.

Konstruktorzy założyli sobie, że ten zupełnie nowy samochód zbudują w sposób maksymalnie prosty. Tak zaprojektowano podzespoły, by były niemal niezawodne, koszty wytwarzania i eksploatacja tania, a także by uzyskać pojazd w miarę wszechstronny, czyli z możliwością wykańczania jedynej wersji według potrzeb indywidualnego klienta, bądź na taśmie montażowej, bądź to już u samego dealera. Gdyby auto znalazło się w seryjnej produkcji i poszło do sprzedaży, nie byłoby droższe niż inne citycary.

Ten samochód jutra zdobył uznanie specjalistów - inżynierów, ekspertów samochodowych i dziennikarzy, którzy tworzyli jury nagrody Autocar Environment Award, przyznawanej co roku samochodom prezentującym najbardziej ekologiczne rozwiązania technologiczne. W tej konkurencji ecobasic wyprzedził hondę insight i volvo premai. Brytyjskie wyróżnienie nie było pierwszym dla tego modelu fiata. Wcześniej otrzymał dwie inne nagrody w tej kategorii.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Części dla marki Fiat

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

806 zł