Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Fiat Freemont, czyli Dodge Journey pod nową nazwą – wkrótce w Polsce

Data publikacji: Autor: Dawid Kocik

Fiat Freemont, czyli Dodge Journey pod nową nazwą – wkrótce w Polsce Kompaktowy SUV – owoc mariażu Chryslera i Fiata – już w marcu będzie miał premierę w Genewie. Do salonów – także w Polsce – trafi w połowie roku.

Dodge Journey jest nieźle znany polskim klientom. Teraz ten kompaktowy SUV będzie dostępny pod nazwą Fiat Freemont. To jeden z efektów wykupienia amerykańskiej firmy przez włoski koncern.

Fiat Freemont będzie produkowany w meksykańskim zakładzie w Toluca, tym samym, w którym wytwarzany jest model 500, przeznaczony na rynek amerykański. Wymiary nowego auta są następujące: długość 489 cm, szerokość 188 cm, wysokość 172 cm, rozstaw osi: 289 cm. Nie jest to mało, ale Freemont musi pomieścić aż 7 osób. Dostęp do foteli w trzecim rzędzie ułatwiają drzwi, otwierające się pod kątem 90 stopni.

Siedzenia w drugim i trzecim rzędzie mają teatralny układ (są zamontowane wyżej niż przednie, co zapewnia pasażerom lepszy widok). Wygodę w kabinie poprawiają też nowe, większe siedzenia, liczne schowki, oraz bagażnik z płaską podłogą. Po złożeniu tylnych siedzeń ma on pojemność 1.461 l.

O ile z zewnątrz Fiat Freemont nie różni się zbyt mocno od Dodge Journey’a, o tyle w środku zaszły wielkie zmiany. Wnętrze kabiny zaprojektowano od nowa i wykonano z miękkich materiałów. Wszystko po to, by sprostać oczekiwaniom Europejczyków. Twarde i szare plastiki Journey’a rzeczywiście były trudne do zaakceptowania.

Na początku Fiat Freemont będzie dostępny tylko z napędem na przód i silnikiem wysokoprężnym (jednostka 2.0 Multijet o mocy 140 KM lub 170 KM) oraz ręczną skrzynią biegów. W późniejszym okresie zaproponowane zostaną także wersje 4x4 z silnikiem 2.0 Multijet o mocy 170 KM i benzynowym V6 o pojemności 3,6 litra o mocy 276 KM, obydwie z automatyczną skrzynią biegów. Ten ostatni silnik to jednostka z rodziny Pentastar – dzieła inżynierów Chryslera.

Przedstawiciele Fiata zapewniają, że inżynierowie włoskiego koncernu zmienili nastawy zawieszenia i układu kierowniczego. Dzięki temu Freemont ma się dobrze prowadzić.

Fiat Freemont niezależnie od wersji wyposażenia będzie miał siedem miejsc. Na liście opcji jest m.in. trójstrefowa automatyczna klimatyzacja, tempomat i system monitoringu ciśnienia w oponach. W standardzie będzie m.in. 7 poduszek powietrznych, ABS oraz ESP z Hill-Holderem (system ułatwiający ruszanie na wzniesieniach).

fot. Fiat Auto Poland

Fiat Freemont, czyli Dodge Journey pod nową nazwą – wkrótce w Polsce
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fiat Freemont, czyli Dodge Journey pod nową nazwą – wkrótce w Polsce

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości