Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Fiat Mini

Data publikacji: Autor: tekst i zdjęcia: Piotr Myszor

 Nowy maluch fiata, zwany na razie mini, będzie produkowany w fabryce w Tychach już od wiosny 2003 roku.

W halach produkcyjnych fabryki samochodów Fiata w Tychach stoi już 306 nowych maszyn. Trwa instalacja oprogramowania i testy działania urządzeń. W końcu grudnia linie powinny już być gotowe. W styczniu ma się rozpocząć produkcja tzw. preserii, czyli pierwszych 300 nowych samochodów. Będą to testowe auta, mające głównie sprawdzić działanie linii produkcyjnej. Normalna produkcja ma ruszyć w maju. Na razie tylko na jednej linii, na której do niedawna był produkowany fiat uno. Do przerwy urlopowej w lipcu zakład ma opuszczać 600 mini dziennie. Podczas przerwy urlopowej do produkcji tego samochodu będzie dostosowana kolejna linia i dzienna produkcja ma sięgnąć tysiąca mini. Oprócz tego w zakładzie nadal będzie produkowane seicento i palio weekend.
Seicento ma być produkowane równolegle z mini co najmniej do 2004 roku. Ale może okres ten się przedłuży. - Będziemy produkowali ten samochód tak długo, jak długo będzie na niego zapotrzebowanie na rynku - deklaruje Enrico Pavoni. W tym czasie planowany jest jeszcze niewielki restyling tego samochodu.
Fiat przewiduje, że w 2005 roku, kiedy na rynku będą już wszystkie 4 wersje mini (trzydrzwiowa, pięciodrzwiowa, van i 4x4) produkcja samochodów sięgnie 240 aut. Większość tyskiej produkcji ma trafić na eksport.

Według deklaracji Fiata 75-80 proc. części i podzespołów ma być produkowane w Polsce. – Stopień polonizacji tego samochodu będzie taki sam, jak w przypadku seicento. A w wersjach wysokoprężnych nawet większy, bo nowy turbodiesel będzie produkowany w Bielsku-Białej - mówił Enrico Pavoni, prezes Fiat Auto Poland.


Fiat trzyma jeszcze w tajemnicy sylwetkę mini. W Bolonii można oglądać prototyp simba, zbudowany w oparciu o mini, a w Tychach mogliśmy poćwiczyć wyobraźnię oglądając niektóre elementy nadwozia.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości