Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37941 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

Fiat Punto 1.2 kontra Opel Corsa 1.0

Data publikacji: Autor: Zdzisław Podbielski

Fot. Zdzisław Podbielski: Fiat Punto to udany samochód. Ma bardziej przestronne wnętrze niż Opel Corsa. Fiat i Opel twierdzą, że udało się im opracować samochód o niewielkich wymiarach zewnętrznych i obszernym wnętrzu.

Konstruktorzy dwoją się i troją, by opracować samochód o niewielkich wymiarach zewnętrznych i obszernym wnętrzu. Fiat i Opel twierdzą, że to założenie udało się im spełnić w modelach Punto i Corsa. Fot. Zdzis³aw Podbielski: Fiat Punto to udany samochód. Ma bardziej przestronne wnêtrze ni¿ Opel Corsa.

 

Punto i Corsa mają długi staż konstrukcyjny, wywodzący się z 1993 r. Wtedy pojawiło się pierwsze Punto i druga generacja Corsy, oznaczona literą B. W 2003 r. oba pojazdy poddano kolejnej modernizacji. Punto otrzymało m.in. nowy wygląd nadwozia - ściany przedniej z nowymi lampami i atrapą chłodnicy, tylnego zderzaka, nowe drzwi bagażnika, a wewnątrz nowy kształt foteli i wskaźników deski rozdzielczej. Fot. Zdzis³aw Podbielski: Opel Corsa znakomicie czuje siê w mie¶cie, gdy¿ ma zwarte nadwozie i dobr± widoczno¶æ z miejsca kierowcy. Skromniejszą modernizacją objęto Corsę, np. pomiędzy reflektorami wprowadzono poziomą, chromowaną listwę, a same reflektory otrzymały gładkie szkła. Wzbogacono wyposażenie seryjne, wprowadzono większą gamę kolorów i poprawiono jakość materiałów.

 

Wnętrze

 

Punto wyprzedza Corsę pod względem przestronności wnętrza. Fiat ma większy bagażnik i więcej miejsca dla pasażerów siedzących z tyłu. Siedzisko kanapy tylnej umieszczono na znacznej wysokości od podłogi i w ten sposób wygospodarowano więcej miejsca na nogi pasażerów. Wadą takiego rozwiązania jest “wklęsła” podłoga, dość trudna do oczyszczenia. Corsa natomiast przewyższa Punto dokładnością wykonania i mniejszą Fot. Zdzis³aw Podbielski: Silnik o pojemno¶ci 1,2 l i mocy 60 KM zapewnia Punto przeciêtne osi±gi. Fiat ma nieco lepsz± dynamikê ni¿ Corsa, ale zu¿ywa wiêcej paliwa. awaryjnością, która dość często występuje we włoskim samochodzie, objawiając się zwłaszcza w okresie gwarancji.

 

Silnik

 

W obu pojazdach jest duży wybór silników. Wybraliśmy te o najmniejszej pojemności skokowej, kompletowane w najtańszych wersjach. Silnik 4-cylindrowy, 8-zaworowy o pojemności 1,2 l i mocy 60 KM napędzający Punto to dobra Fot. Zdzis³aw Podbielski: Corsa napêdzana jest nowoczesnym, 3-cylindrowym silnikiem o mocy 60 KM, którego g³ówn± zalet± jest oszczêdno¶æ. Czasy rozpêdzania Corsy s± do¶æ d³ugie. jednostka, pracująca cicho i dość elastyczna, tolerująca nie w porę zmieniane biegi. Niższą kulturę pracy wykazuje 3-cylindrowy silnik Corsy o pojemności 1,0 l i mocy 60 KM. Jednostka Opla zużywa mniej paliwa i to jest główny cel wprowadzania silników 3-cylindrowych. Corsa w mieście potrzebuje 6,9 l na 100 km, gdy Punto – 7,3 l/100 km. Corsa jest jednak wolniejsza od Punto, chociaż oba auta do dynamicznych nie należą.

 

Wrażenia z jazdy

 

Porównywane samochody nadają się do jazdy miejskiej, m.in. ze względu na niewielkie wymiary zewnętrzne, zwrotność i dobrą widoczność (w Corsie lepszą) z miejsca kierowcy. Również ze względu na kiepską dynamikę obu pojazdów, lepiej jeździć nimi w mieście. Na drogach poza miastem wyprzedzanie wolniejszych pojazdów trwa długo, co nie sprzyja bezpieczeństwu. Fot. Zdzis³aw Podbielski:
Czytelna tablica przyrz±dów Punto wykonana jest z materia³ów przeciêtnej jako¶ci, proporcjonalnej do klasy auta. Seryjne wyposa¿enie stanowi± 2 poduszki powietrzne. Jednak w dłuższą podróż wygodniej pojedziemy Punto, ze względu na przestronniejsze wnętrze i lepiej dobrane zawieszenie kół. Pod względem stateczności w ruchu oba pojazdy są zadowalające, chociaż zastosowane rozwiązania Fot. Zdzis³aw Podbielski:
Tablica przyrz±dów Corsy jest równie¿ czytelna. Zalet± tego pojazdu jest seryjnie montowany wska¼nik temperatury zewnêtrznej – przydaje siê podczas rannych przymrozków. Poza nim, standardowo montowana jest tylko jedna podu są najtańsze z możliwych. Konstrukcja zawieszenia w obu pojazdach jest zbliżona – z przodu kolumny McPhersona, z tyłu – belka skrętna z wahaczami wzdłużnymi.

 

Dążenie do obniżenia ceny spowodowało zubożenie wyposażenia standardowego. Szkoda, że najtańsze wersje obu pojazdów nie mają wspomagania kierowcy. W najuboższej Corsie w ogóle nie przewiduje się wspomagania, a w Punto trzeba za nie dopłacić 1900 zł. Seryjne wyposażenie Fiata składa się z dwóch poduszek powietrznych, a Opel ma tylko jedną, chociaż jest droższy. 

 

Nasza ocena

 

+ oznacza przewagę nad konkurentem

 

Model pojazdu

Punto 1.2 8V Actual

Corsa 1.0 12V Start

Przestronność wnętrza

+

 

Silnik

+

 

Poziom hałasu

+

 

Hamulce

remis

Dynamika

+

 

Zużycie paliwa

 

+

Nowoczesność konstrukcji

remis

Wyposażenie

+

 

 

 

Wybrane dane techniczne:

 

Model pojazdu

Punto 1.2 8V Actual

Corsa 1.0 12V Start

Rodzaj silnika

benzynowy

Liczba cylindrów/zaworów

4/8

3/12

Pojemność skokowa (cm3)

1242

998

Moc maksymalna (KM-obr/min)

60-5000

60-5600

Maks. moment obr. (Nm-obr/min)

102-2500

88-3800

Przyspieszenie 0-100 km/h (s)

14,3

16,0

Prędkość maksymalna (km/h)

155

156

Pojemność zbiornika paliwa (dm3)

47

44

Zużycie paliwa: miasto/poza miastem/cykl mieszany (dm3/100 km)

7,3/4,8/5,7

6,9/4,4/5,3

Długość/szerokość/wysokość (mm)

3840 (3-drzw.) - 3865 (5-drzw.)/1660/1480

3817/1646/1440

Rozstaw osi (mm)

2460

2491

Pojemność bagażnika (dm3)

264÷1000 (3-drzw.)

297÷1080 (5-drzw.)

260-1060

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata)

2 (bez lim. km)/8

2 (bez lim. km)/12

Cena brutto (zł.)

35 600 (3-drzw.)

37 000 (5-drzw.)

34 900(3-drzw.)

36 150 (5-drzw.)

 

 

Wybrane wyposażenie:

 

Model pojazdu

Punto 1.2 Actual

Corsa 1.0 Start

ABS z EBD

o

-

Klimatyzacja

o

-

Dzielona kanapa tylna

o

-

Immobilizer

s

-

Wspomaganie kierownicy

o

-

Poduszka powietrzna kierowcy

s

s

Poduszka powietrzna pasażera

s

o

s – wyposażenie seryjne

o – wyposażenie za dopłatą

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • 4wheel (gość)

  Punto wychodzi zdecydowanie na plus. Lepsze wyposażenie seryjne jak i opcjonalne, większa przestrzeń dla pasażerów i bagażowa oraz nowocześniejszy design zdecydowanie przemawiają za Fiatem. Do tego dochodzi jeszcze jeden fakt a mianowicie świetna opinie jaką cieszą się silniki włoskiej marki.

 • Barton

  Kolejny kotlet sprzed 7 lat Punto jest dłuższe, szersze, wyższe, ma znacznie większy silnik o korzystniejszych parametrach. Nie widzę powodu, do aplauzu, skoro jest większe, to jest przestronniejsze Skoro ma większy silnik, jest bardziej dynamiczne itd

 • CJ (gość)

  Jestem posiadaczem punta na 8 zaworach i jestem bardzo zadowolony. nie jest to wyścigówka, to fakt ale przyjemnie się prowadzi, jazda jest bardzo satysfakcjonująca w mieście jak i na trasie z czego na trasie to zupełnie gdyż nie zawsze potrzebna jest moc do ostrych startów z miejsca. u siebie mam wspomaganie, elektryczne szyby, centralny z domykaniem szyb i alarmem, poduszkę kierowcy i powiem szczerze że to najlepszy wybór w tym przedziale cenowym i jakościowym bo za nieduże pieniążki można mieć naprawdę wdzięczne autko. a jeśli chodzi o corsę... no cóż miałem okazję kupić taką i wybrałem jednak punto II. wiele niedociągnięć, ubogie wyposażenie i słaby design a jakby nie patrzeć wydając te 5-7 tysięcy na autko też się zwraca uwagę jak to auto nie tylko jeździ a też jak wygląda i tutaj kropek zdecydowanie bije Corse na głowę (zwłaszcza w środku). Pozdrawiam!

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • mac c4 foundation Unique Design 2FPA3-888 - Bov茅 Draadproducten BV (gość)

  <a href="http://earlwfee.com/mac-single-eyeshadow-wpwxb4lk2q/">mac single eyeshadow-WpwXb4lK2q</a> <a href="http://chameleons101.com/wholesale-mac-cosmetics-australia-careers-lznv0pm8wr/">wholesale mac cosmetics australia careers-lZNV0pM8WR</a> <a href="http://www.computational-intelligence.eu/?p=13474">wholesale mac makeup kits for sale-hkx3BkbhiI</a> <a href="http://rungisfreshfood.be/mac-rebel-lipstick-youtube-knfsbl5bk9">mac rebel lipstick youtube-KNfSBl5BK9 - Rungis fresh food</a> <a href="http://blandfordandsturhockey.co.uk/2015/02/14/mac-makeup-whole-sale-just-come-to-our-u5ofs-786/">mac makeup whole sale Just Come To Our U5OFS-786</a> <a href="http://vamalzoniimoveis.com.br/?p=329">essential mac makeup brushes Buy Discount 5BDB8-901</a> mac c4 foundation Unique Design 2FPA3-888 - Bov茅 Draadproducten BV http://www.bove-nl.nl/geen-categorie/mac-c4-foundation-unique-design-2fpa3-888/

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Fiat Punto dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Opel Corsa dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Fiat Punto Cena

Części dla marki Fiat

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

806 zł