Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37996 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Fiat Punto

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Fiat:  Punto może pełnić rolę samochodu rodzinnego. Oferowany jest w wersji 3- lub 5-drzwiowej. Punto został wprowadzony do produkcji w 1993 r. W ubiegłym roku dokonano restylingu tego modelu.

Punto został wprowadzony do produkcji w 1993 r., a w 1999 r. przeprowadzono gruntowną modernizację tego modelu. W ubiegłym roku dokonano restylingu tego modelu. Fot. Fiat:
Punto mo¿e pe³niæ rolê samochodu rodzinnego. Oferowany jest w wersji 3- lub 5-drzwiowej.

 

Punto okazał się “strzałem w dziesiątkę”, kontynuując najlepsze tradycje Fiata w produkcji małych samochodów. Oferowany w wersji 3- lub 5-drzwiowej samochód, w gruncie rzeczy wcale nie jest taki mały. Konstruktorom udało się po mistrzowsku zagospodarować wnętrze pojazdu. Siedzenia przednie są wygodne i mają dość długie siedziska. Również na tylnej kanapie ilość miejsca jest wystarczająca, chociaż dla wysokich osób może brakować nieco przestrzeni nad głową.

 

Fot. Fiat: Nadwozie Punto ma spokojn± sylwetkê, któr± niektórzy nazywaj± “ponadczasow±”. Wysoko umieszczone tylne lampy s± dobrze widoczne.

W 3-drzwiowej wersji zajmowanie miejsca na tylnej kanapie ułatwia przesuwanie do przodu całego przedniego fotela, ale i tak wygodniejsza jest wersja 5-drzwiowa. Objętość bagażnika wynosi 264 dm3. Ma on regularne kształty, dzięki pochylonym amortyzatorom, które nie wnikają do jego wnętrza. W podstawowej wersji wyposażenia Actual tablica przyrządów wyposażona jest jedynie w najniezbędniejsze wskaźniki: prędkościomierz, wskaźnik ilości paliwa, zegar cyfrowy i liczniki przebiegu. Nie ma niezwykle przydatnego wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej.

 

Zachowanie Punto na drodze jest poprawne. Pojazd stabilnie zachowuje się podczas pokonywanych zakrętów, chociaż konstrukcja zawieszenia jest nieskomplikowana. W Fot. Fiat: Po ubieg³orocznej modernizacji tablica przyrz±dów nabra³a wyrazu, przynajmniej w najbogatszej wersji (na zdjêciu). W najtañszej wersji wyposa¿enia Actual nie ma obrotomierza i wska¼nika temperatury cieczy ch³odz±cej. Na czym¶ trzeba zaoszczêdzi zawieszeniu przednim zastosowano kolumny McPhersona, a z tyłu oś skrętną z wahaczami wzdłużnymi i pochylonymi amortyzatorami. Zawieszenie jest nieco twarde, co na naszych drogach obniża poczucie komfortu jazdy.

 

W naszym kraju Punto oferowany jest z silnikami benzynowymi o pojemności 1,2 l i mocy 60 KM lub 80 KM, 1,4 l/95 KM, a także dieslem o pojemności 1,3 l/70 KM. Najsłabsza jednostka napędowa o mocy 60 KM ma 2 zawory w każdym cylindrze i nie należy do najnowocześniejszych, ale wyróżnia się stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniem na paliwo. Silnik ten jest jednak nieco za słaby, gdy jedziemy w Fot. Fiat pełni obciążonym autem. Punto napędzane jednostką napędową o mocy 80 KM jest bardziej żwawe.

 

Dzięki niewielkim wymiarom Punto znakomicie porusza się w ruchu miejskim. Widoczność we wszystkich kierunkach jest bardzo dobra, a średnica zawracania wynosi 10,2 m. W podstawowej wersji wyposażenia Actual pojazd nie ma wspomagania układu kierowniczego. W zasadzie można się bez niego obyć, chociaż podczas parkowania ćwiczenie mięśni mamy gratis. Słabą stroną Punto jest układ hamulcowy. Droga hamowania z prędkości 100 km/h wynosi ok. 43,5 m, co przy obecnych standardach nie jest wynikiem dobrym.

 

Biorąc pod uwagę wartość samochodu do ceny, Punto wydaje się bardzo ponętną propozycją. Dopłacając ok. 1400 zł, otrzymuje się wersję 5-drzwiową, która jest bardziej uniwersalna.

 

Wybrane dane techniczne

 

Typ silnika

benzynowy

benzynowy

benzynowy

diesel

Pojemność skokowa (cm3)

1242

1242

1364

1251

Moc (KM)

60

80

95

70

Przyspieszenie (s)

14,3

11,4

9,9

13,4

Prędkość maksymalna (km/h)

155

172

178

164

Zużycie paliwa trasa/miasto (l/100 km)

4,8/7,3

5,0/7,6

5,1/7,8

3,9/5,6

Długość x szerokość x wysokość (cm)

380 x 166 x 148

Pojemność bagażnika (l)*

264/297

Cena (zł)*

35 600/37 000

43 700/45 100

45 500/46 900

49 200/50 600

* - wersja 3-drzwiowa/5-drzwiowa

 

Wybrane wyposażenie standardowe:

poduszka powietrzna kierowcy i pasażera, regulowana wysokość położenia kolumny kierownicy

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Fiat Punto dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Fiat Punto Cena

Części dla marki Fiat

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

806 zł