Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 39043 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Używane

Fiat Siena (1996 - 2002)

Data publikacji: Autor: Andrzej Bartoszak

Fot. Fiat: „Światowy” samochód Fiata - Siena wykorzystuje elementy Uno. Swojemu właścicielowi Siena służy wiernie, chociaż ma typowe dla tej marki usterki. Historyczne włoskie miasto Siena zbudowane z kamienia o jasnobrązowej fakturze, dało nazwę autu, które nigdy w ojczyźnie Fiata nie było sprzedawane.

Historyczne włoskie miasto Siena zbudowane z kamienia o jasnobrązowej fakturze, dało nazwę autu, które nigdy w ojczyźnie Fiata nie było sprzedawane.

 Fot. Fiat: „¦wiatowy” samochód Fiata - Siena wykorzystuje elementy Uno. Swojemu w³a¶cicielowi Siena s³u¿y wiernie, chocia¿ ma typowe dla tej marki usterki.

Następcą Fiata Uno jest jak wiadomo dobrze znane Punto. Szefowie koncernu z Turynu postanowili jednak, że popularna „jedynka”, której produkcji we Włoszech zaprzestano w roku 1995, tak łatwo nie umrze.

 

Siena czy Palio  

 

Elementy konstrukcji zasłużonego subkompaktu Uno wykorzystano dla nowego modelu, mającego stać się ogólnoświatowym przebojem dla rynków co najwyżej drugiego, a może i trzeciego świata. Owego zgrabnego hatchbacka wykorzystującego płytę podłogową i ogólny układ Uno, nazwano Palio. Jego produkcję rozpoczęto w roku 1996 r. w Brazylii i kontynuowano w Argentynie. Natomiast w Europie, bojąc się zapewne konkurencji dla Punto, przedstawiono sedana opartego na tym samym podwoziu. Żeby zaciemnić sytuację, produkowane od roku 1997 m.in. w Polsce auto nazwano Siena, a wywodzące się zeń kombi o nieznacznie zwiększonym rozstawie osi – Palio Weekend.  

 

Nie dla Unii  

 

Siena i Palio Weekend nie miały się jednak nigdy pojawić we Włoszech czy Niemczech. Był to samochód tylko dla Polski, krajów byłego ZSRR i może innych, gdyby pojawiło się Fot. Fiat: Zalet± Sieny jest du¿y baga¿nik o pojemno¶ci 500 l. zainteresowanie. Ale się nie pojawiło. Cechą charakterystyczną tych modeli była niespójność stylistyczna, zastosowanie tanich materiałów wykończeniowych, dużo lakierowanej blachy w kabinie i naprawdę doskonałe zawieszenie – sprężyste, wysokie, z dużym skokiem i odporne na drogowe dziury nie tyle w sensie wytrzymałości, co pokonujące je bez stuków i szarpania. Niestety, efektem tego, a także zbyt małej szerokości auta, stało się niestabilne zachowanie przy gwałtownych manewrach, szczególnie, gdy obciążyć bagażnik. A jest co obciążać – w sedanie Siena można zmieścić w kufrze gigantyczne 500 litrów pakunków. Palio Weekend ma pojemność bagażnika 460/1540 l. Samochód ma więc zalety, które przemówiły do wielu krajowych nabywców. Największą z nich była bardzo konkurencyjna cena: po prostu „dużo samochodu za niewielkie pieniądze”. Coś takiego w bogatych krajach nie miało racji bytu, ale w Polsce początkowo Siena znalazła licznych Fot. Fiat: Wersja kombi nazwana Palio Weekend ma nieco wiêkszy od Sieny rozstaw osi. zwolenników.  

 

Uboga oferta  

 

Silników oferowano tylko dwa – początkowo mocny 1,6 16V/103 KM i ekonomiczny 1,4 8V/71 KM. Ta druga jednostka, wywodząca się jeszcze ze starego Fiata 128 była rozsądna, ale zastąpiono ją nowszym rozwiązaniem – trwałym i oszczędnym silnikiem Fire 1,2 16V o mocy 75 KM. Natomiast jednostka 1,6 l, głośniejsza i dość żarłoczna (trudno o mniej niż 10 l/100 km w mieście), zadowala większość miłośników przyspieszeń. Właśnie ona wyposażana jest często w instalację gazową. Pojawiały się w niej problemy z prowadzeniem paska rozrządu, ale Fiat rozwiązał tę kwestię. Siena i Palio nie miały bogatej oferty wyposażenia – sprzedawano dwie wersje – ubogą HL i uboższą EL. Szczytem była opcjonalna, manualna klimatyzacja. Ale chodziło o koszty. Natomiast można się było spodziewać mało kłopotliwej eksploatacji, wszak cała „technika” była sprawdzona w innych modelach.  

 

Jak na Fiata – dobrze  

 

Najczęściej powtarzanym zarzutem wobec trwałości Sieny są awarie alternatorów. To bolączka całych rodzin Fiatów, w których nowoczesne generatory prądu narażone są na czynniki Fot. Fiat zewnętrzne, korodują i... pękają. Kosztuje to około 800 zł, (zazwyczaj już po gwarancji, raz na dwa lata). Poza tym, rzeczy normalne: uszkodzenia tulei gumowych przednich wahaczy, (kilkaset zł), zbyt szybkie zużycie tylnych bębnów hamulcowych i piszczenie hamulców. Także korozja wydechu, uszkodzenia ograniczników drzwi, prócz tego seriami występujące drobne niedoróbki montażowe (odpadające klamki, cieknące szyby, stukające przekładnie kierownicze, niewielkie wycieki, problemy z instalacją elektryczną). Czyli nic, co by eliminowało te auta z ruchu. Przeglądy Sieny dokonuje się co 20 tys. km. Bolączka wielu aut eksploatowanych w Polsce – amortyzatory - są raczej trwałe, ale gdy kierowca chce Sieną poszaleć, powinien raczej nabyć niższe, tuningowe sprężyny i amortyzatory gazowe.

 

W sumie Siena i Palio nie przynoszą właścicielowi prestiżu, ale w wielu przypadkach służą mu wiernie, choć nie bezawaryjnie. Interesujące, że w roku 2002 Sienę zastąpiła jeszcze minimalnie powiększona i na pewno usprawniona Albea, która okazała się całkowitą klapą rynkową.    

 

Średnie ceny (zł) używanych Fiatów Siena i Palio Weekend

 

Rok produkcji

Siena/Palio 1.2 16V

Siena/Palio 1,4 8V

Siena/Palio 1.6 16V

1997

-

14 600/-

15 500/-

1998

-

15 500/15 900

16 400/16 800

1999

17 000/16 500

15 900/16 000

17 000/17 500

2000

18 000/19 000

-/-

-/-

2001

-/19 800

-/-

-/-

2002

-/22 800

-/

-/28 000

 

 

Ceny niektórych części oryginalnych. Większość z nich można nabyć w sieciach dystrybucji części markowych ale nieoryginalnych, w cenach znacznie niższych

 

Fiat Siena 1.2

Ceny części

oryginalnych (zł)

Przedni reflektor

480 zł

Przedni błotnik

274 zł

Przedni zderzak (nie do lakierowania)

od 205 zł

Kompletne sprzęgło (R-oryginalne, regenerowane)

640/310 zł (R)

Przednie okładziny hamulcowe

187 zł

Tłumik końcowy

612 zł

Rozrząd kompletny (pasek + napinacz)

102 + 66 zł

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • karollino

    Co to za brednie?!Czy autor opierał się wyłącznie na prospektach? Radzę weryfikację wiedzy przed publiakcją materiału. 1.Silnik 1,4 został zastąpiony przez 1,2 8V (nie 16V). 2. Gama silników: 1,2 8V; 1,2 16V (w Albei, nie Sienie!); 1,4 8V, 1,6 16V (4 jednostki,nie 2). 3.Duża ilość blachy w kabinie zniknęła wraz z końcem produkcji modelu 1,4. POjawił się tam plastik. 4. "Uboga"wersja HL miała więcej do zaoferowania niż Lanos, czy Thalia z tego samego pułapu cenowego. To tylko najważniejsze niezgodności - celem wystrzeżenia się błędów merytorycznych radzę czerpać wiedzę z pewniejszych źródeł.

  • Romcio 48 (gość)

    własnie w styczniu 2018 roku nabyłem dla wnuczki jako pierwsze autko,siene 1998 r z przebiegiem211 000 tys km,autko bez sladów korozji,po remoncie w aso w W- awie,jeden własciciel motor 1'6 może bedzie palił sporo,ale wypas nie zły,el szyby,wspomaganie kierownicy,tapicerka ekstra,co prawda bez radia ale wszystko jest cała elektryka,tylko powtykac w radyjko,co własnie zrobiłem,i kurna gra,jak na autko do nauki jazdy to ful wypas,narazie jestem zadowolony,sam jeżdze Volvo s80 i jest to mój już 5 egzemplarz a mam 70 lat i nie chcę innej marki.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Fiat Siena dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Fiat Siena opinie

Oceń swoje auto