Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Figa zamiast prawa jazdy

Data publikacji: Autor: (tj) - Express Ilustrowany

Fot. Paweł Łacheta

Wielkie oczy robią ze zdumienia kierowcy, którzy przychodzą do wydziału praw jazdy wymienić dokumenty i dowiadują się, że prawo jazdy zostają im zatrzymane za... jazdę po pijanemu lub przekroczenie limitu punktów karnych. Zdarza się również, że kierowca zgłasza się z wnioskiem o wymianę dokumentu i wtedy wychodzi na jaw, że... wcześniej kupił sobie prawo jazdy.

 Fot. Pawe³ £acheta

– Nasi pracownicy zawsze dokładnie przeglądają i weryfikują wszystkie dokumenty, jakie znajdują się w teczce kierowcy – mówi Bogusław Hawryś, dyrektor łódzkiego wydziału praw jazdy i rejestracji pojazdów. – Wielokrotnie zdarzyło się już, że musieliśmy zatrzymać uprawnienia, bo w naszej dokumentacji figurowało stosowne postanowienie sądu, prokuratury, czy policji.

 

Każdy kierowca składający wniosek o wymianę prawa jazdy podpisuje oświadczenie, że nie miał zakazu prowadzenia pojazdów. Gdy jednak okazuje się, że jest inaczej, urzędnicy powiadamiają organy ścigania o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 

– Dzięki wymianie praw jazdy nieuczciwi kierowcy zostaną zdemaskowani – dodaje dyrektor Bogusław Hawryś.

 

Prawa jazdy wydane przed 30 kwietnia 1993 roku powinny zostać wymienione do 31 grudnia br. Po tym terminie stracą ważność. Kierowanie samochodem przez osobę nieposiadającą przy sobie wymaganych dokumentów traktowane jest jako wykroczenie, za które policjant może ukarać mandatem – 50 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości