Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Filtr powietrza trzeba kontrolować

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

Fot. Bosch: Przyczyną spadku mocy silnika i wzrostu zużycia paliwa może być silnie zanieczyszczony filtr powietrza. Filtry powietrza chronią silnik przed uszkodzeniem spowodowanym przedostawaniem się do cylindrów kurzu, pyłu, drobinek kwarcu.

Filtr ten jednocześnie redukuje szumy generowane przez zasysane powietrze. Fot. Bosch: Przyczyn± spadku mocy silnika i wzrostu zu¿ycia paliwa mo¿e byæ silnie zanieczyszczony filtr powietrza.

 

Pory w bibułowym wkładzie filtracyjnym zostają systematycznie zatykane i coraz mniej powietrza przedostaje się do silnika. Wtedy zaczyna spadać moc jednostki napędowej i rośnie zużycie paliwa. Nowy, czysty filtr przywraca normalne warunki pracy jednostki napędowej. Wymiany wkładu filtra trzeba przeprowadzać w okresach przewidzianych przez producenta pojazdu. Gdy samochód porusza się w terenie o dużym zapyleniu, częstotliwość wymian trzeba dwukrotnie zwiększyć.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • laik (gość)

    Po czym poznać że filtr nadaje się już do wymiany. Filtr mam z białej bibuły i jest brudny ale czy na tyle zeby go juz wymienić? Jak to ocenić?

  • Grzegorz (gość)

    jak jest brudny to go wymien,wydatek nie jest duzy ale utzymuje moc silnika bo powietrze idzie w całosci do silnika

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości