Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Folia do szyb samochodowych

Data publikacji: Autor: (xx)

Decydując się na założenie folii na szybach naszego auta nie powinniśmy oszczędzać. Jeżeli nie stać nas na atestowany produkt lepiej wstrzymajmy się z montażem.

Każda folia użyta w samochodzie musi być przebadana przez Instytut Szkła i Ceramiki w Krakowie.

 

Jest to jedyna w Polsce instytucja, która ma uprawnienia do wydawania odpowiednich certyfikatów. Warsztaty samochodowe zajmujące się montażem folii, są zobowiązane posiadać odpowiednie zaświadczenia tegoż właśnie instytutu. Na każdej z szyb, na której zamontowano folię warsztat ma obowiązek nakleić naklejkę z własnym numerem rejestru. W warsztacie takim powinniśmy dostać także zaświadczenie, na którym widnieją dane pojazdu oraz zamontowanej folii. Jest to o tyle istotne, że zaświadczenie to będziemy musieli wozić ze sobą wraz z dowodem rejestracyjnym i okazywać na żądanie policji.

 

– Pamiętajmy o zabieraniu ze sobą tego zaświadczenia – mówi nadkom. Janusz Staniszewski. – Jego brak, a także brak oznakowania folii może spowodować zatrzymanie przez policję dowodu rejestracyjnego i skierowanie pojazdu na odpowiednie badania techniczne.


Tak więc do montażu folii na szyby samochodu należy wybierać tylko warsztaty posiadające certyfikat Instytutu Ceramiki i Szkła. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości nie wahajmy się poprosić właściciela warsztatu o okazanie tego zaświadczenia. Nie warto korzystać z propozycji warsztatów nieuprawnionych do tego typu usług, nawet jeżeli oferują one korzystne ceny. Zamontowanie folii jest czynnością skomplikowaną i czasochłonną, zaś od stopnia fachowości, z jaką zostanie ona założona może zależeć nasze bezpieczeństwo na drodze.

 

Jaka folia i za ile?
Tanie folie dostępne na giełdach samochodowych zwykle nie tylko nie posiadają odpowiednich certyfikatów, ale są po prostu niskiej jakości. Pamiętajmy, że zagraniczne atesty na tego typu produkty nie są w Polsce uznawane – folia musi mieć atest Instytutu Ceramiki i Szkła w Krakowie. Folia wysokiej jakości kosztuje około 70 – 80 złotych za metr kwadratowy. Do tego trzeba doliczyć koszt robocizny, który może być jednak bardzo różny, zależnie od warsztatu. Niektóre warsztaty liczą sobie bowiem za roboczogodziny (zakładanie folii to minimum 4 – 5 godzin), inne od metrów założonej folii.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości