Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ford Fiesta kontra Chevrolet Aveo

Jerzy Dyszy
Chevrolet Aveo, Fot: Chevrolet
Chevrolet Aveo, Fot: Chevrolet
Nie dziwi, że samochody z tego samego segmentu są do siebie coraz bardziej podobne, szczególnie gdy są to auta popularne i niewielkie, co nie zezwala na jakieś szaleństwa konstrukcyjne. Do takiego właśnie wniosku dojdziemy, gdy porównamy Fiestę i Aveo.

Fiesta jest z tej dwójki modelem znacznie bardziej "zasłużonym", gdyż pierwsza jej generacja pojawiła się w połowie lat 70.

Chevrolet Aveo, Fot: Chevrolet
Chevrolet Aveo, Fot: Chevrolet

XX w. Teraz mamy już (od roku 2008) VII. generację tego subkompakta, a nawet VII i 1/2, bo auto przeszło w drugiej połowie 2012 r. spory facelifting. Prawdziwie duża zmiana między generacjami Fiesty zaszła jednak znacznie wcześniej, wraz z debiutem VI generacji, w roku 2002. Wtedy zastosowano nową płytę podłogową i doskonałe zawieszenie, które właściwie nie wymaga zmian do dzisiaj. Warto to podkreślić - Fiesta uważana jest od lat za wzorzec podwoziowego kompromisu, o co wcale nie tak łatwo w segmencie subkompaktów, gdzie liczy się przede wszystkim ekonomia, a więc zasadniczo wszyscy konkurenci stosują z przodu kolumny MacPhersona a z tyłu wahacze wleczone połączone belką skrętną. Jednak konstruktorom Forda udaje się chyba najlepiej ze wszystkich połączyć walory dobrego i neutralnego prowadzenia (niektórzy nazywają to walorami sportowymi), z komfortem. Tajemnica leży zapewne w tym, że europejski Ford naprawdę korzysta z ekspertyz brytyjskich konstruktorów związanych z samochodowym sportem wyczynowym.  

Ford Fiesta, Fot: Ford
Ford Fiesta, Fot: Ford

VII generacja Fiesty przyniosła przede wszystkim bardzo świeżą i przyjemną dla oka stylizację oraz szereg drobnych ulepszeń i nowe jednostki napędowe. Obecna restylizacja wprowadza jeszcze agresywniejszy "prosportowy" wygląd przodu auta, lepsze materiały oraz wykonanie i tak bardzo nowoczesnego wnętrza, a także odnowione silniki, przede wszystkim znaną już z Focusa trzycylindrową jednostkę 1,0 dm3 turbo Ecoboost w wersjach 100 i 125 KM (zastępuje ona dawna jednostkę 1.6/120 KM). Powiedzmy od razu: o ile nowy, gigantyczny wlot powietrza w obecnej Fieście budzi mieszane uczucia, to silnik  1.0 Ecoboost jest tu bardzo na miejscu (jeszcze bardziej niż w Focusie), bo jest lekki, zwarty i mocny a przy tym oszczędny.

Z nowej gamy powinniśmy polecić wspomniany silnik 1.0 Ecoboost - 125 lub 100 KM, ale niestety, są to jednostki drogie. 1.25 Duratec - 60 i 82 KM, a także 1.0/85 KM są za słabe - nadają się raczej tylko do miasta. Wersja 1.6/105 KM z dwusprzęgłową skrzynią jest już bardzo droga (od 66 tys. zł wzwyż), a dwa turbodiesle  1.5 - 75 KM i 1.6/95 KM polecamy tym, którzy jeżdżą naprawdę bardzo dużo. Pozostaje rozsądnie wyceniony i kulturalnie pracujący silnik 1.4/95 KM z pięciobiegową skrzynią manualną. I będzie to naprawdę przyjemny samochodzik, któremu trudno cokolwiek (w tej klasie, czterometrowych

Chevrolet Aveo, Fot: Chevrolet
Chevrolet Aveo, Fot: Chevrolet

hatchbacków) zarzucić.

Chevrolet Aveo 5d jest bezpośrednim konkurentem Fiesty, do tego stopnia, że istnieje podejrzenie, że jego konstruktorzy mocno się wzorowali na Fordowskim klasyku. Model oznaczony miłym symbolem HB5 (istnieje też wersja sedan) przedstawiono dokładnie dwa lata po premierze Fiesty nr. VII. Parametry tych aut są prawie identyczne, z wyjątkiem tego, że Aveo jest o prawie 10 cm dłuższe, ma o 4 cm większy rozstaw osi, jest minimalnie szersze i wyższe. Zupełnie tak, jakby ktoś powiedział - zrobimy tak jak oni, ale klient ma poczuć w kabinie więcej przestrzeni. I rzeczywiście tak jest, szczególnie gdy chodzi o ilość miejsca na nogi pasażerów z tyłu.

Oczywiście trochę inna jest stylizacja, ale również nowoczesna - co się komu podoba. Na tablicy przyrządów rzuca się w oczy jakby dobudowany prostokątny zegar-wyświetlacz ale należy rozumieć, że to taki typowy już dla koreańsko/amerykańskiego producenta element mający mówić: "też potrafimy być oryginalni".

Ford Fiesta, Fot: Ford
Ford Fiesta, Fot: Ford

Historia Aveo jest znacznie krótsza niż Fiesty, bo nazwa ta pojawiła się w roku 2002 (platforma T200). Jednak przodków modelu można by szukać w Lanosie (platforma T100) i Kalosie, jeszcze z czasów gdy Daewoo działało samodzielnie. Obecne Aveo oparto na zupełnie innej platformie (T300), co wskazuje, że koreański odłam GM jest w stanie reagować bardzo szybko na głosy krytyki. Mówiono, że pierwsze Aveo było ciasne (to właśnie tamten model produkowano na Żeraniu do 2011 r. kiedy Korea podpisała z Unią porozumienie o współpracy handlowej i zaczął się opłacać zwykły import), więc prosimy bardzo!

Co ważne, nadwozie współczesnego Aveo ma być niezwykle wytrzymałe oraz sztywne i rzeczywiście - samochód nie trzeszczy i prowadzi się zupełnie prawidłowo. Poza tym auto skonfigurowano naprawdę jak na Europę - w miarę dobre plastiki i wykonanie, liczne schowki, rozsądny bagażnik. Wyposażenie standardowe obu aut jest zbliżone, podobnie jest z silnikami i skrzyniami biegów, choć dalekowschodni konkurent Forda nie ma jeszcze downsizingowanego trzycylindrowca (to w kolejnej generacji?). Fiesta przerasta także Aveo ofertą wyposażenie dodatkowego, włącznie z systemem hamowania w miejskich korkach oraz programowym włączaniem "ograniczonych trybów użytkowania". Ale to akurat niezbyt praktyczne ozdobniki.  
Obecne silniki Aveo to: 1.2 - 70 i 86 KM, 1.4/100 KM, 1.6/115 KM oraz jeden turbodiesel 1.3/75 KM. Producent dysponuje już technologią start/stop, oferuje też sześciobiegowy klasyczny automat, który jednak mocno ogranicza osiągi.

Większość użytkowników uzna, że Aveo wygląda co najmniej tak samo dobrze jak Fiesta, jest minimalnie obszerniejsze, jeździ się nim podobnie (prawie, ale kto to zauważy?), a kosztuje nieco mniej. Pozostaje tylko pytanie, czy znaczek Chevroleta jest wystarczająco duży, żeby przykryć logo Daewoo?  

Wybrane dane techniczne:

marka/model

Ford Fiesta 1.4 Duratec Trend

Chevrolet Aveo HB5  1.4  LT Start/Stop

Cena

Od  50 450  zł

Od 46 990 zł

typ nadwozia/liczba drzwi

hatchback 5d

hatchback 5d

liczba miejsc

5

5

Wymiary i masy

 

 

długość/szerokość/wysokość (mm)

3969/1722/1495

4039/1735/1517

rozstaw kół: przód/tył(mm)

1470/1460

1510/1510

rozstaw osi (mm)

2490

2525

masa własna (kg)

od 1054

od 1083 - 1178

pojemność bagażnika (l)

290 -xx- 974

290 - 653 - xx

pojemność zbiornika paliwa (l)

42

46

Układ napędowy

 

 

rodzaj paliwa

benzyna

benzyna

typ silnika

 wolnossący, wtrysk wielopunktowy, DOHC 16V,

wolnossący, wtrysk wielopunktowy, DOHC 16V, start/stop

pojemność (cm3)

1388

1398

liczba cylindrów

4

4

napędzana oś

przód

przód

Skrzynia biegów

 

 

typ/liczba przełożeń

manual/5

manual/5

Osiągi

 

 

Moc maks. (KM/obr/min)

95/5750

100/6000

Moment obr. (Nm/obr/min)

125/4200

130/4000

Czas przysp. 0-100 km/h (s)

12,2

12,2

Prędkość maks. (km/h)

175

177

Śr zuż. paliwa (l/100 km)

5,7

5,3

Średnia emisja CO2 (g/km)

130

125

Nasza ocena:

 

Ford Fiesta (2013) 1.4 Duratec Trend

Chevrolet Aveo HB5  1.4  LT Start/Stop

Przestronność wnętrza

+++

++++

Silnik

++++

++++

Poziom hałasu (odczuwalny)

++++

+++

Zużycie paliwa

++++

++++

Wyposażenie

++++

++++

Cena

+++

++++

Wynik końcowy

++++

++++

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty