Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38173 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Ford Focus

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

fot. Ford Gdy w 1998 r. Focus wkraczał na światowe rynki, miał oryginalne nadwozie i nowoczesną płytę podłogową. Czy dzisiaj ten model dotrzymuje jeszcze kroku młodszym konkurentom?

 

Focus zawdzięcza swoje powodzenie dobrej opinii jego użytkowników. W ciągu 5 lat produkcji okazał się samochodem trwałym i niezawodnym. W 2001 r. przeprowadzono face lifting modelu.

 

Cechy szczególne

 

fot. Ford Wprowadzając Focusa, Ford zdecydował się na pokerową zagrywkę. Zerwał z tradycyjną linią nadwozia Escorta, wprowadził nowoczesne, wielozaworowe silniki i co najważniejsze - opracował zupełnie nową płytę podłogową. Focus to jeden z pierwszych aut tego segmentu z wielowahaczową osią tylną. Ani Volkswgaen Golf IV, ani Opel Astra II nie miały wówczas tak nowoczesnego rozwiązania. Klienci tłumnie oblegali salony Forda, by przekonać się, czy wygodne jest wnętrze.

 

Focus oferowany jest z 3 rodzajami nadwozia: 3- lub 5-drzwiowy hatchback, sedan i kombi.

My wybraliśmy 5-drzwiowego hatchbacka, którego bagażnik ma pojemność 350 l. To typowa wielkość w tej klasie pojazdów. Na przednich siedzeniach miejsca jest pod dostatkiem, z tyłu - już nieco mniej i to jest chyba najpoważniejszy mankament tego pojazdu.

Obecnie fotel kierowcy ma seryjną regulację wysokości, a kolumnę kierownicy można ustawiać w dwóch płaszczyznach. O kierowcę zadbano więc w szczególny sposób.

 

fot. Ford Silnik

 

Z gamy silników wybraliśmy sprawdzoną, 16-zaworową, benzynową jednostkę napędową o pojemności 1,6 l i mocy 100 KM. Z tej pojemności skokowej nowoczesne silniki konkurentów uzyskują już ok. 110 KM (Peugeot 307 1,6 l - 109 KM, Renault Megane II 1,6 l - 113 KM). W porównaniu z konkurencją osiągi Focusa nie są rewelacyjne, ale zupełnie wystarczające do normalnej eksploatacji.

Zużycie paliwa zależy od sposobu jazdy. Podczas spokojnej jazdy w mieście nie przekracza 10 l/100 km.

 

Wrażenia z jazdy

 

fot. Ford Wydaje się, że Focus nadal może stanowić wzór stabilności jazdy, czego zasługą jest wielowahaczowe zawieszenie tylne. Jest ono dość twarde, co pozwala na bezpieczne pokonywanie zakrętów, a jednocześnie dobrze tłumi nierówności drogi. Podczas długich podróży hałas we wnętrzu nie daje się we znaki, jednak w niektórych autach konkurencji jest ciszej. Miarą starzenia się Focusa jest nieco za długa droga hamowania. Z prędkości 100 km/h pojazd zatrzymuje się po ok. 41 m. Nowocześniejsi konkurenci uzyskują o 1–2 m mniej. Za to hamulce Focusa są dość odporne na zmęczenie cieplne.

 

Podsumowanie

 

Wkrótce spodziewany jest następca Focusa, producent doszedł więc do wniosku, że dotychczasowy model z coraz większym trudem dotrzymuje kroku konkurencji. Mimo to Focus w obecnym wydaniu ma liczne zalety. W naszych warunkach największą jest niezawodność i zadziwiająco dobre własności jezdne. Z opisywanym silnikiem 1,6 l pojazd oferowany jest w wersji Comfort, obejmującej m.in. 2 poduszki powietrzne i wspomaganie układu kierowniczego. Brakuje układu ABS.

Niektórzy nabywcy prezentują pogląd, że w aucie produkowanym przez kilka lat wyeliminowano już większość wad konstrukcyjnych i produkcyjnych. Właśnie dla nich jest Focus.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Ford Focus zdjęcia

Ford Focus dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ford Focus Cena

Części dla marki Ford

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

656 zł