Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37739 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Ford Focus C-Max

Data publikacji: Autor: (w)

Od czasu, kiedy w 1996 roku Renault przedstawił swego megane scenic, segment kompaktowych minivanów należy do najbardziej dynamicznie rozwijających się na europejskim rynku samochodów osobowych.

Jako jeden z ostatnich zamierza wejść na ten rynek ze swoim samochodem Ford. Ma to być ford focus C-Max.

Martin Leach, prezes europejskiego oddziału Forda, przedstawiając we wrześniu koncepcyjny model tego auta, wyraził przekonanie, że C-Max będzie się cieszył nie mniejszym powodzeniem niż focus. Jego zdaniem, minivan focus C-Max będzie atrakcyjną propozycją dla młodych małżeństw z dziećmi, jak również dla ludzi preferujących aktywny styl życia.

Minivany kupowane są przez ludzi, którzy chcą posiadać samochód o niebanalnym wyglądzie, z przestronnym, uniwersalnym wnętrzem i dobrymi właściwościami jezdnymi. Już na pierwszy rzut oka widać, że focus C-Max może spełnić takie wymagania. Auto ma ciekawą sylwetkę, interesujące rozwiązania wnętrza i mocno trzyma się ziemi swymi 18-calowymi kołami w oponach specjalnie opracowanymi przez Continentala. Duże, widoczne z zewnątrz zaciski hamulców tarczowych pogłębiają zaufanie kierowcy do tej maszyny.

Ford focus C-Max jest samochodem dla czterech osób. Każda z nich ma indywidualny sportowy fotel z elektryczną regulacją w sześciu kierunkach. Pasażerowie z tyłu mają do dyspozycji dwa składane stoliki, a oprócz tego urządzenie multimedialne, które zapewni rozrywkę na czas długiej podróży - dzięki dwom ekranom ciekłokrystalicznym, umieszczonym z tyłu przednich zagłówków, mogą oglądać film z DVD lub bawić się grą komputerową.

Przez całą długość pojazdu biegną dwie konsole. W dolnej znajduje się dźwignia zmiany biegów, włącznik elektronicznie sterowanego hamulca postojowego, duży schowek oraz podłokietniki przednich i tylnych foteli. W górnej konsoli umieszczono oświetlenie wnętrza i indywidualne lampki do czytania oraz małą kamerę.

Kamera jest częścią składową bezprzewodowego systemu iRIS (integrated Remote Imaging System). Umieszczona pod sufitem, przekazuje obraz z tylnej części pojazdu na monitor palmtopu. Opuszczając samochód, monitor można zabrać ze sobą i wciąż mieć kontrolę nad tym, co się dzieje w samochodzie. Może się to przydać, kiedy rodzice oddalają się na chwilę od pojazdu, ale chcą mieć pod kontrolą dzieci zostawione w środku.

System ten został opracowany wspólnie przez specjalistów Forda i znanej światowej firmy komputerowej Hewlett-Packard.

W focusie C-Max zastosowano też inne najnowsze osiągnięcia techniki elektronicznej. Oprócz systemu iRIS znalazły się najnowsze osiągnięcia techniki infotainment, czyli łączenia systemów informacji, telekomunikacji i rozrywki audio-video. Nawigacja satelitarna wyposażona została w funkcję dynamicznego wskazywania trasy w większości krajów Europy. Polega ona na łączeniu się i odbieraniu aktualnych informacji o stanie dróg i natężeniu ruchu, dzięki czemu urządzenie proponuje objazd, jeśli na zaprogramowanej trasie prowadzone są roboty drogowe lub tworzą się korki. Planowanie trasy i śledzenie ułatwia 7-calowy kolorowy monitor dotykowy.

C-Max jest wyposażony w elektronicznie sterowany hamulec postojowy. Jego załączenie odbywa się automatycznie z wyjęciem kluczyka ze stacyjki. Ponowne zwolnienie następuje w chwili uruchomienia samochodu i włączeniu pierwszego lub wstecznego biegu. Podobne urządzenie zastosowano w najnowszym modelu lancii thesis.

Nad bezpieczeństwem pasażerów czuwa Inteligentny System Bezpieczeństwa IPS, znany z mondeo.

Funkcjonalna jest przestrzeń bagażowa minivana. Pomaga ją racjonalnie wykorzystać zestaw skórzanych toreb bagażowych z aluminiowymi stelażami, które wraz z elektrycznie wysuwaną szufladą bagażową znacznie ułatwiają załadunek i wyładunek. Elektryczny napęd podnosi szufladę i wysuwa ją, dzięki czemu wkładanie i wyjmowanie bagażu nie wymaga wysiłku.

Jeśli jesienne zapowiedzi zostaną zrealizowane, ford focus C-Max pojawi się w sprzedaży wiosną 2003 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Ford Focus zdjęcia

Ford Focus dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Ford Focus Cena

Części dla marki Ford

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

656 zł