Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37440 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Ford Mondeo 2004

Data publikacji: Autor: Marek Wicher

 Przełom roku to w większości firm motoryzacyjnych dobra sposobność do wprowadzania zmian i nowości w produkowanych samochodach.

Nie inaczej było też i w przypadku Forda, kiedy to w pierwszych dniach lipca niemiecki koncern ogłosił pojawienie się zmodernizowanego mondeo.

Nowa konsola środkowa wizualnie tworzy jedną
całość z centralną konsolą dźwigni zmiany biegów.
Poprawiono czytelność przyrządów .

Prace nad serią modelową 2004 nie ograniczyły się jedynie do kosmetyki nadwozia. Silnik z bezpośrednim wtryskiem paliwa, sześciobiegowe skrzynie, ogrzewane i wentylowane fotele przednie, czujnik deszczu, a także dwie nowe specyfikacje wyposażenia, to tylko nieliczne z wielu nowinek dostępnych w nowym mondeo.

Do znanych już z poprzedniej wersji silników dołączono jednostkę o pojemności 1.8 litra oraz mocy 130 koni mechanicznych. W oznaczonym symbolem Duratec SCi motorze zastosowano bezpośredni wtrysk paliwa, co pozwoliło zmniejszyć zarówno zużycie paliwa (od 6 do 8 procent), jak też i emisję niebezpiecznego dla środowiska CO2. Ten drugi element ma szczególne znaczenie w krajach (np. w Anglii), gdzie wysokość podatku zależy między innymi od wielkości emisji szkodliwych związków w spalinach. Efektem użycia bezpośredniego wtrysku są również cichsza i bardziej równomierna praca silnika SCi.

Nowa jednostka, podobnie jak i cztery inne, łączona będzie z sześciobiegową skrzynią z serii MMT6. Stosowana ona była również i w poprzedniej wersji mondeo, z tym że jedynie z najmocniejszym silnikiem wysokoprężnym (130 KM). Teraz dołączono do tego słabszego diesla Duratorq 115 KM oraz dwie widlaste sześciocylindrówki - 2.5 (170 KM) i 3.0 (226 KM). Ta ostatnia jednostka pochodzi z odmiany ST220, a dzięki zwiększeniu liczby biegów, wzrosła do 250 km/h prędkość maksymalna najszybszej wersji. Pięciobiegowy automat sterowany może być teraz przyciskami przy kierownicy.

Duży, praktyczny i popularny
- tak można opisać wersję kombi .

Dużo uwagi w trakcie prac modernizacyjnych poświęcono również komfortowi jazdy. Temu służy między innymi lepsze izolowanie kabiny od szumów związanych z oponami, opływem powietrza, a także wyciszenie silników - w jednostce Duratorq 130 KM przeprojektowano głowicę oraz użyto nowych wtryskiwaczy. Skutki tych działań będą odczuwalne szczególnie tuż po uruchomieniu fordowskiego ropniaka z Common Rail.

Komfortowi sprzyjają także ogrzewane i wentylowane fotele przednie. Podgrzewane może być również siedzisko tylnej kanapy. W nowych modelach poprawiono pracę standardowego układu klimatyzacji. Dla melomanów przewidziano

We wnętrzu najbardziej rzuca się w oczy zmieniona
środkowa konsola na desce rozdzielczej, w której
mieści się radioodtwarzacz oraz ekran systemu
nawigacji (dostępny jako opcja).
systemy nagłośnieniowe firmy Sony. Nie zapomniano i o najmłodszych podróżnikach - oglądanie bajek z popularnego ostatnio nośnika jakim staje się DVD uspokoi każdą pociechę. Tacie system ten przyda się do znalezienia drogi dzięki satelitarnym mapom.

Od początku lipca w ofercie pojawiły się dwie dodatkowe wersje wyposażeniowe. Sport wypełnić ma lukę między odmianami trend i ST220, wykorzystując wiele elementów tej drugiej (np. obniżone zawieszenie). Ghia Executive przeznaczona jest dla najbardziej wymagających klientów, ceniących sobie luksus i komfort podróżowania. Standardowym wyposażeniem są między innymi fotele przednie regulowane aż w 8 płaszczyznach. W każdej wersji, bez względu na cenę, dostaniemy za to IPS, czyli Inteligentny System Ochrony, znany już z poprzedniej rodziny mondeo.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Ford Mondeo zdjęcia

Ford Mondeo dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ford Mondeo opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Ford Mondeo Cena

Części dla marki Ford

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

656 zł