Wszystko
o samochodach

Samochody / Używane

Ford Mondeo - najpopularniejszy używany samochód osobowy za 10-20 tys. zł w Polsce

Data publikacji: Autor: Moto.Gratka.pl

Fot. Ford Mondeo / źródło: Ford Ten model Forda to następca bardzo popularnej w latach 90. Sierry. Należy do segmentu D. Nazwa modelu pochodzi od łacińskiego słowa „modus” – oznaczającego świat.

Mondeo był dostępny jako 5-drzwiowy liftback i sedan oraz jako 5-drzwiowe kombi.

Ford Mondeo – zobacz ogłoszenia

Aktualnie jest najbardziej rozpoznawalny ze wszystkich modeli producenta, głównie ze względu na to, że posiada dość oszczędne silniki. W każdej z powstałych do tej pory generacji tego auta można mówić o dobrym stosunku ceny do wyposażenia.

Generacje tego modelu Forda według roczników:

Auto jest bardzo obszerne. To właśnie ta cecha sprawia, że jest chętnie wybierany przez rodziny. W interesującym nas przedziale cenowym 10-20 tys. zł na rynku wtórnym kupimy Forda Mondeo MkIII lub MkIV. W tym modelu zarówno w III, jak i IV generacji przestrzeń dla kierowcy i pasażera jest spora. Przed zakupem każdego modelu Forda Mondeo ważne jest sprawdzenie rzeczywistego przebiegu pojazdu. Po przejechaniu ponad 150 tys. km poziom oleju w tych samochodach może szybciej spadać. Warto również sprawdzić jak sprawuje się zamek otwierający maskę, ponieważ często zdarza się, że jest on uszkodzony bądź przerdzewiały. Każdy samochód Forda jest objęty 12-letnią gwarancją na perforację, jednak warunkiem jej utrzymania jest to, że należy przynajmniej raz w roku dokonać przeglądu lakierniczego w ASO. 

Ford Mondeo III generacji (MkIII)

Dużym problem Forda Mondeo III generacji jest korozja, która najczęściej atakuje drzwi, błotniki, wydech oraz zamek otwierający maskę. Z elementów, które ulegają awarii wymienia się (w zależności od silnika): turbosprężarki, osprzęt, zawór cyrkulacji spalin i pompę rotacyjną. W  silnikach diesla przedwcześnie niszczeją dwumasowe koła zamachowe. Przed zakupem warto zwrócić na nie uwagę, ponieważ wymiana może okazać się bardzo kosztowna. Użytkownicy Forda Mondeo MkIII zwracają uwagę na niewystarczające wyciszenie pojazdu, odczuwalne szczególnie przy większych prędkościach.

Pojemność bagażnika w poszczególnych wersjach nadwozia kształtuje się następująco: liftback - 500-1370 l, sedan - 450-1290 l, kombi - 540-1700 l. Ford Mondeo III generacji ta nie należy do szczególnie awaryjnych, poleca się przede wszystkim silniki benzynowe.

Ford Mondeo IV generacji (MkIV)

Wybierając Forda Mondeo IV generacji warto postawić na silniki benzynowe, wolnossące, ponieważ będą najmniej awaryjne. W przypadku diesla należy zwrócić uwagę na turbosprężarkę i koło dwumasowe. Przy jeździe po mieście często może dochodzić do zapychania się filtra cząstek stałych, jego czyszczenie wygeneruje dodatkowe koszty eksploatacji.

Z innych, częstych awarii można wymienić defekty amortyzatorów, delikatny lakier, sporadyczne problemy z elektryką przy centralnych zamkach i elektrycznych szybach. Pojawiają się też problemy z pompą i silniczkiem wspomagania układu kierowniczego. Wykończenie wnętrza jest na średnim poziomie, plastiki mogą trzeszczeć. Zdarzają się również usterki klimatyzacji i komputera pokładowego.

Ford Mondeo IV charakteryzuje się napędem na przód, użytkownicy cenią go przede wszystkim za wysoki komfort podróżowania i właściwości jezdne. Samochód jest godny polecenia szczególnie dla rodzin z uwagi, na jego obszerne wnętrze. Mondeo MkIV otrzymał w testach zderzeniowych Euro NCAP wynik 5 gwiazdek. Generacja ta została dobrze zabezpieczony przed korozją.

Ford Mondeo – zobacz ogłoszenia


Redakcja poleca: Najpopularniejsze używane samochody osobowe za 10-20 tys. zł w Polsce

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości