Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38795 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Ford Transit

Data publikacji: Autor: Małgorzata Pietkiewicz

 Ford Transit może mieć teraz w opcji nowoczesną autmomatyczno-sekwencyjną skrzynię biegów, której mechanizm zmiany przełożen działa podobnie jak w bolidach Formuły 1.

Ford Transit może mieć teraz w opcji nowoczesną autmomatyczno-sekwencyjną skrzynię biegów Durashift EST.

Angielski skrót EST oznacza Electronic Shift Transmission, czyli przekładnię z elektronicznym wybieraniem przełożeń. Mechanizm zmiany przełożeń działa na podobnej zasadzie jak w bolidach Formuły 1. Ta skrzynia biegów jest dostępna w Transitach z napędem na tylną oś napędzanych 2,4 litrowym silnikiem wysokoprężnym Duratorq DI o mocy 90 KM. Jest ona oferowana w nadwoziach zamkniętych, podwoziach z pojedynczą i podwójną kabiną oraz w mikrobusach.

Trzy programy podróżowania
Durashift EST jest rozwinięciem mechanicznej, 5-biegowej skrzyni. Oczywiście posługiwanie się nią nie wymaga dźwigni zmiany biegów i pedału sprzęgła. Kierowca operuje jedynie przyciskami "+" i "-" umieszczonymi na kierownicy. Prócz poręcznego operowania biegami, klient ma również do wyboru trzy programy zmiany przełożeń. Tryb ekonomiczny dający możliwość zmniejszenia zużycia paliwa, tryb zimowy zapobiegający poślizgowi tylnych kół oraz tryb pełnego obciążenia zalecany podczas holowania i pokonywania stromych wzniesień.

20 procent paliwa mniej
W normalnych warunkach jazdy zmniejszenie zużycia paliwa może sięgnąć nawet 20 procent. Dlaczego tak się dzieje? Przekładnia płynniej dokonuje zmiany biegów bez względu na obciążenie samochodu i nachylenie drogi w porównaniu z klasyczną skrzynią biegów. Również przy ręcznej zmianie biegów można obniżyć zużycie paliwa o 5 procent. Oczywiście wszystko zależy również od techniki jazdy kierowcy.

Trzy oddzielne przyciski
Prócz już opisanych przycisków na kierownicy, na tablicy rozdzielczej umieszczono trzy przyciski służące do wybierania pozycji jazdy.

 • Litera D - pozycja do jazdy
 • Litera N - położenie neutralne
 • Litera R - bieg wsteczny
  Każdy z przycisków dodatkową ma lampkę informacyjną.

  Przycisk D na tablicy rozdzielczej ma dodatkową funkcję. Prócz wybierania biegów służy również do przechodzenia z trybu automatycznego na ręczny i odwrotnie. Wyświetlacz numeryczny sygnalizuje kierowcy, który bieg i tryb przekładni jest używany. Gdy skrzynia jest nastawiona w trybie automatycznym dodatkowa lampka kontrolna wskazuje program.

 • Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Tagi:

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły

  Motofakty mazowieckie

  Ford Transit zdjęcia

  Ford Transit dane techniczne

  Wszystkie dane techniczne

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości

  Ford Transit Cena

  Części dla marki Ford

  Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

  Suma (średni koszt):

  656 zł