Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Forum Gazowe

Data publikacji: Autor: (mp)

IX Międzynarodowe Forum Gazowe odbędzie się w dniach 10 - 11 marca w warszawskim hotelu Sofitel Victoria. To jedna z największych tego typu imprez w Europie.

 

Udział w Forum wezmą m.in. przedstawiciele polskich i zagranicznych koncernów paliwowych, eksperci, właściciele warsztatów instalujących i serwisujących samochodowe systemy LPG, importerzy i producenci samochodowych instalacji autogazu oraz samochodowych zbiorników LPG, producenci, importerzy i dystrybutorzy wyposażenia stacji autogazu. Będą oni dyskutować o zmianach na rynku autogazu nie tylko w Polsce, ale i Unii Europejskiej. Podjęta zostanie także problematyka nowych rozwiązań technicznych i bezpieczeństwa związanego z eksploatacją LPG oraz dostaw gazu na nasz rynek.

 

Pod względem liczby aut zasilanych gazem płynnym Polska jest liderem w Europie. Mamy najwięcej na świecie stacji, gdzie tankować można LPG.

- W ciągu najbliższych 2-3 lat sprzedaż LPG będzie rosła o kilkanaście procent w ciągu roku, podobnie jak liczba zakładanych instalacji gazowych. Powodem jest różnica w cenach autogazu i benzyny. Mimo, że w ostatnim czasie nieco się ona zmniejszyła, to nadal opłaca się montować gaz w samochodach. Przewidujemy, że w nadchodzących miesiącach ceny LPG spadną, co jeszcze zwiększy atrakcyjności tego paliwa – mówi Andrzej Szczęśniak, rzecznik Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.

 

Technika pozwala na zasilanie paliwem gazowym w zasadzie wszystkich aut z silnikami benzynowymi. Pojawiają się także instalacje przeznaczone do pojazdów z wysokoprężnymi jednostkami napędowymi. Koszt założenia instalacji – w zależności od jej ceny – zwraca się po przejechaniu 10 do 40 tys. km mimo, iż samochód zużywa na pokonanie 100 km ok. 15 proc. więcej LPG niż benzyny. Różnica w cenie jednego litra tych paliw wynosi bowiem ok. 2 zł na korzyść autogazu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości