Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Forum Motoryzacji w Białymstoku - największą atrakcją była hamownia

Data publikacji: Autor: Piotr Walczak

Forum Motoryzacji w Białymstoku - największą atrakcją była hamownia Niedzielna impreza na Politechnice Białostockiej była prawdziwym świętem miłośników motoryzacji. Można było zrobić pomiar mocy swojego pojazdu na hamowni czy wziąć udział w takich konkursach, jak rzut oponą i przetaczanie beli słomy.

Totalny pomiar mocy to hasło przewodnie tegorocznego Forum Motoryzacji i chyba jego największa atrakcja. Korzystać z hamowni mogli zarówno właściciele samochodów osobowych, dostawczych, jak i motocykli.

– Prezentowaliśmy też pomiar ciągnika rolniczego – mówi Dariusz Szpica, przewodniczący XI Forum Motoryzacji.

Podczas imprezy otwarty został tor testowy Politechniki Białostockiej. To ewenement wśród polskich uczelni, bo jest on jedną z nielicznych inwestycji tego typu.

XI Forum Motoryzacji w Białymstoku - zdjęcia

Dariusz Szpica wyjaśnia, że zapewni on przede wszystkim bezpieczne przeprowadzanie pomiarów podczas zajęć laboratoryjnych na specjalności pojazdy samochodowe, jak też prac badawczych. – Dzięki temu nie trzeba będzie wyjeżdżać pojazdami na ulice – dodaje.

Motocykle jakich mało

Wśród odwiedzających imprezę można było znaleźć prawdziwych fascynatów. I to zarówno współczesnych pojazdów, jak i tych znacznie starszych. Wśród nich był Adam Czekała.

– Przyjechałem zobaczyć nie tylko to, co się tutaj dzieje, ale zbadać też swoją maszynę na hamowni – mówi.

Jego sprzęt to motocykl K-750, zwany popularnie „kaśką“.
To radziecka maszyna z koszem, na niemieckiej licencji, z 1964 roku, o pojemności 750 centymetrów sześciennych.

Jak przyznaje, kupił ją w takim stanie, że nie było szans, żeby jeździć. Ot, zwykły złom. Minął rok zanim motocykl wyremontował i udało mu się go uruchomić. Teraz motor robi naprawdę duże wrażenie.

– Odkąd pamiętam, uwielbiam motocykle – opowiada Adam Czekała. – Pierwsza maszyna jaką miałem to Jawa 50 z 1975 roku.

Historia

Poprzednie edycje Forum Motoryzacji każdorazowo skupiały spore rzesze fanów motoryzacji. Organizatorzy przyznają, że zauważyli, że niektóre osoby już kilka lat z rzędu uczestniczą w imprezie, korzystają z hamowni i weryfikują wyniki swoich prac nad pojazdem. Ogromnym powodzeniem cieszyło się zawsze zgniatanie wraków samochodów przez Monstera - jeden z najciekawszych pojazdów białostockiej politechniki. Niestety w tym roku wyjątkowo nie przeprowadzono tego wyjątkowego pokazu.

Pomysł na organizację Forum Motoryzacji powstał w 2001 roku w Katedrze Maszyn i Pojazdów na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Głównym pomysłodawcą był doc. dr inż. Waldemar Góral, który przy wsparciu współpracowników zorganizował I Forum Motoryzacji. Do chwili obecnej organizacją kolejnych imprez zajmują się dr inż. Dariusz Szpica i dr inż. Jarosław Czaban oraz studenci skupieni w Kołach Naukowych Auto-Moto-Club i Mot-Rol.

Tematyka forum co roku jest inna. Początkowo było to spotkanie osób zainteresowanych motoryzacją z władzami województwa i służbami, w następnych latach tematyka skupiała się na zagadnieniach związanych z diagnostyką, obsługą i naprawą nowoczesnych układów zasilania czy instalacji gazowych LPG.

W niektórych latach festyn poprzedzało seminarium naukowo-techniczne. W ubiegłym roku odbyło się jubileuszowe X Forum Motoryzacji, a w dzień poprzedzający imprezę zorganizowano seminarium naukowe pt. Zagadnienia konstrukcji i eksploatacji maszyn i pojazdów. Wydano również monografię o tym samym tytule.

regioMoto.pl objęło patronat nad tegoroczną imprezą.

Piotr Walczak

Forum Motoryzacji w Białymstoku - największą atrakcją była hamownia
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Forum Motoryzacji w Białymstoku - największą atrakcją była hamownia

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości