Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Foteliki dla dzieci

Data publikacji: Autor: (g)

Przepisy nakładają obowiązek przewożenia dzieci w wieku do lat 12, których wzrost jest niższy od 150 cm w specjalnych homologowanych fotelikach.

Aby uniknąć dowolności w dziedzinie systemów bezpieczeństwa przewożonych dzieci opracowano stosowne przepisy homologacyjne, którym poddawane są foteliki oraz inne urządzenia. Urządzenia homologowane po 1992 roku zapewniająwyższy poziom bezpieczeństwa, niż te, które uzyskały homologację wcześniej.

Norma ECE 44
Bezpieczniej jest stosować urządzenia homologowane zgodnie z normą ECE 44. Na atestowanych urządzeniach znajduje się znak E koloru pomarańczowego, symbol kraju, w którym urządzenie było homologowane oraz rok homologacji.

Pięć kategorii
Zgodnie z międzynarodowymi uregulowaniami prawnymi, urządzenia zabezpieczające dzieci przed skutkami kolizji dzielą się na pięć kategorii obejmujących wagę ciała od 0 do 36 kg. Foteliki w tych grupach znacznie różnią się wymiarami, budową i spełnianymi funkcjami ze względu na różnice w budowie anatomicznej dziecka.

Dzieci o wadze do 10 kg
Kategorie 0 i 0+ obejmują dzieci o wadze do 10 kg. Ponieważ do drugiego roku życia głowa dziecka jest stosunkowo duża, a szyja bardzo delikatna, to dziecko podróżujące przodem do kierunku jazdy jest narażone na poważne uszkodzenia tej części ciała. Dla zmniejszenia skutków zderzeń zaleca się przewożenie dzieci tej kategorii wagowej tyłem do kierunku jazdy, w foteliku  z obudową w formie muszli z niezależnymi pasami bezpieczeństwa.

Od 9 do 18 kg
Kolejną jest kategoria 1, do której kwalifikują się dzieci pomiędzy drugim a czwartym rokiem życia, o wadze ciała od 9 do 18 kg. W tym czasie miednica dziecka nie jest jeszcze całkowicie ukształtowana, co sprawia, że trzypunktowy pas bezpieczeństwa nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia, a dziecko jest narażone na poważne obrażenia brzucha w razie zderzenia czołowego. Dlatego dla tej grupy dzieci zaleca się korzystanie z fotelików zwróconych tyłem do kierunku jazdy, fotelików z podpórką, lub fotelików z niezależnymi pasami.

Od 15 do 25 kg
W kategorii 2, która obejmuje dzieci w wieku 4 –7 lat o wadze 15 do 25 kg, dla zapewnienia prawidłowego ułożenia miednicy, zaleca się stosowanie urządzeń współdziałających z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa, jakie zamontowano w samochodzie. Urządzenie takie ma kształt podwyższonej poduszki, wyposażonej w prowadnicę do trzypunktowego pasa bezpieczeństwa. Pas powinien płasko przylegać do miednicy dziecka zachodząc na uda. Poduszka podwyższająca z regulowanym oparciem i prowadnicą pasa pozwala na ułożenie pasa w taki sposób, aby znajdował się jak najbliżej szyi, lecz nie zachodził na nią. W tej kategorii uzasadnione jest także stosowanie fotelika z odpórką.

Od 22 do 36 kg
Kategoria 3 obejmuje dzieci powyżej 7 roku o wadze od 22 do 36 kg. W tym przypadku zaleca się stosowanie poduszki podwyższającej, wyposażonej w prowadnice pasów. Gdy używa się poduszki nie posiadającej oparcia, zagłówek znajdujący się w pojeździe musi być ustawiony stosownie do wzrostu dziecka. Górna krawędź zagłówka powinna znajdować się na wysokości czubka głowy dziecka, nigdy poniżej poziomu oczu.

Eksperci Techniczno-Motoryzacyjni

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • skoro zaleca się przewożenie dziecka do drugiego roku tyłem (gość)

    to dlaczego trudno jest dostać fotelik o wadze 9-18 kg montowanego tyłem do kierunku jazdy. wszyscy których znam wożą dzieciaki samodzielnie siedzące przodem i to w fotelikach z atestami- więc jak to jest z tymi atestami skoro najbezpieczniejszy fotelik maxi priori o wadze 9-18 kg czyli dziecka od 9 miesięcy do około 2 lat montowany jest przodem do kierunku jazdy. troche bezsensu to jest albo te crash testy to fałsz

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości