Fotopolicjant

Maciej Pobocha
Fot. Arkadiusz Ławrywaniec: Fotoradary stają się coraz popularniejsze i mają zdyscyplinować kierowców.
Fot. Arkadiusz Ławrywaniec: Fotoradary stają się coraz popularniejsze i mają zdyscyplinować kierowców.
Samochód jedzie z prędkością o 27 km/h większą od dozwolonej przepisami. W ostatniej chwili hamuje, ale jest już za późno. Błysk flesza i pojazd wraz z kierowcą zostają uwiecznieni na zdjęciu.

 

Fotoradar wykonuje zdjęcia pojazdom, które przekroczyły dozwoloną prędkość. Urządzenie rejestruje samochód, numer rejestracyjny, kierującego, datę i godzinę zdarzenia, miejsce popełnienia wykroczenia,  prędkość z jaką jechał pojazd oraz prędkość dozwoloną.

Fot. Arkadiusz Ławrywaniec: Fotoradary stają się coraz popularniejsze i mają zdyscyplinować kierowców.
Fot. Arkadiusz Ławrywaniec: Fotoradary stają się coraz popularniejsze i mają zdyscyplinować kierowców.

 

Wszystkie te informacje są widoczne na automatycznie wykonanej przez urządzenie fotografii. Na zdjęciu widać również, czy kierowca rozmawia akurat przez telefon komórkowy i czy ma zapięte pasy. Punkty za wykroczenia są sumowane.

Fot. Przemek Świderski: O istnieniu masztu do fotoradaru informuje znad drogowy. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście na maszcie jest zainstalowany czynny
Fot. Przemek Świderski: O istnieniu masztu do fotoradaru informuje znad drogowy. Nie wiadomo jednak, czy rzeczywiście na maszcie jest zainstalowany czynny fotoradar.

 

Właściciel pojazdu uwiecznionego na zdjęciu otrzymuje wezwanie do stawienia się w jednostce Policji lub Straży Miejskiej. Na wezwaniu pouczany jest, jak powinien się zachować. Instrukcję tę warto przeczytać. Niezastosowanie się do niej może grozić pojawieniem się funkcjonariuszy policji w domu w celu przymusowego doprowadzenie właściciela auta - taka groźba widnieje w tekście wezwania. W sytuacji, gdy pojazdem kierowała inna niż  właściciel osoba, właściciel ma obowiązek wskazania, kto w danym czasie użytkował pojazd. Regulują to przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym.

 

Fot. Janusz Kubik: Od momentu wykonania zdjęcia przez fotoradar Policja ma 30 dni na przeprowadzenie postępowania mandatowego.
Fot. Janusz Kubik: Od momentu wykonania zdjęcia przez fotoradar Policja ma 30 dni na przeprowadzenie postępowania mandatowego.

Fotoradary montowane są zazwyczaj na specjalnym słupie. To, że w danym  miejscu stoi słup nie oznacza jednak, że jest na nim fotoradar. Policjanci mając ograniczoną liczbę urządzeń przenoszą je z miejsca na miejsce i kierowca nie jest pewny, gdzie może zostać sfotografowany. Fotoradary włączane są na kilka godzin dziennie. Zbyt duża liczba kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego powoduje, że pamięć fotoradaru szybko zapełnia się wykonanymi zdjęciami.

 

Od momentu wykonania zdjęcia przez fotoradar Policja ma 30 dni na przeprowadzenie postępowania mandatowego. Jeśli w tym czasie właściciel pojazdu nie otrzyma mandatu, sprawa kierowana jest do sądu grodzkiego. Oznacza to dla prowadzącego pojazd dodatkowe koszty.

 

Prezentujemy fotoradarową mapę Polski. Wskazujemy na niej miejsca rozmieszczenia słupów, na których mogą znajdować się fotoradary. Warto także pamiętać, że policja ma ponadto fotoradary przenośne oraz samochody wyposażone w widerojestratory.

 

Źródło: Komenda Główna Policji, Wojewódzkie Komendy Policji

Fotopolicjant

 

Komisarz Marcin Szyndler z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

 

Od postępowania mandatowego policja odstępuje jedynie wówczas, gdy zdjęcie wykonane przez fotoradar jest nieczytelne, np. nie widać dokładnie twarzy prowadzącego lub numeru rejestracyjnego samochodu. Takie sytuacje są jednak niezwykle rzadkie. Przy prawidłowo ustawionym fotoradarze na zdjęciu widać nie tylko numer rejestracyjny, ale nawet te z naklejki na szybie.

 

Taryfikator mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości:

 

Prędkość (km/h)

Kwota (zł)

Punkty karne

od  6 do 10

20 - 50

1

od 11 do 20

50 - 100

2

od 21 do 30

100 - 200

4

od 31 do 40

200 - 300

6

od 41 do 50

300 - 400

8

ponad 50

400 - 500

10

 

W przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o wartość mniejszą niż 6 km/h, pomimo możliwości nałożenia grzywny do 50 zł, punktów karnych nie przypisuje się.

 

Źródło: Komenda Główna Policji

 

Pobierz załącznik: Mapa fotoradarów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty