Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Fotoradar przy szczecineckiej obwodnicy już pstryka

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Fotoradar przy szczecineckiej obwodnicy już pstryka Fotoradar w słupie przy szczecineckiej obwodnicy przeniesionym przez Straż Miejską z ulicy Koszalińskiej na Pilską już pstryka zdjęcia piratom drogowym. Są jednak wątpliwości, czy może to robić, bo policja nie uzgodniła tej lokalizacji.

Jak już informowaliśmy, szczecineccy strażnicy nowoczesny słup do fotoradaru przenieśli z rogatek miasta od strony północnej (ulica Koszalińska) na wlot do miasta od strony południowej (ulica Pilska). Przenosiny wymusiła przebudowa skrzyżowań koło Tesco, gdzie powstały ronda, które i bez radaru zmuszają kierowców do zwolnienia.

Oficjalnie nie były to przenosiny, ale modernizacja, bo oba słupy należą do miasta. Sęk w tym, że stara skrzynka z ulicy Pilskiej nie była przystosowana do urządzenia, jakim dysponuje SM Szczecinek. Korzystała więc z niego policja, ale rzadziej niż rzadko. Kontrolą prędkości na tym odcinku zajmowali się więc do końca zeszłego roku strażnicy, ale przy pomocy fotoraradu przenośnego ustawianego na wysokości ulicy Harcerskiej. I od czasu do czasu policjanci z tzw. suszarkami.

Nowa ustawa fotoradarowa, która obowiązuje od tego roku, nakłada na straże obowiązek uzgodnienia z policją miejsc, w których fotoradar może być ustawiany. Policja – po analizie wypadków – wskazuje miejsca najbardziej niebezpieczne. I w Szczecinku takie wskazała, ale akurat nie na ulicy Pilskiej.

I tu pojawia się pytanie, czy pracujący od niedawna fotoradar w słupie zamontowanym na Pilskiej, może to robić? - Słup przy Koszalińskiej, jak i ten przy Pilskiej zostały sfinansowane ze środków miasta – mówi Konrad Czaczyk, rzecznik prasowy ratusza. - Tak więc przeniesiony słup cały czas jest własnością miasta. Miasto, wykładając pieniądze na zakup i postawienie słupa na Pilskiej, posiadało wszelkie potrzebne wtedy uzgodnienia. Oczywiście ich kserokopie są w posiadaniu Straży Miejskiej. Przed przestawieniem w to miejsce słupa z Koszalińskiej, Komendant naszej SM zasięgnął opinii Komendy Wojewódzkiej Policji.

Zgodnie z opinią KWP, w takiej sytuacji nie trzeba było niczego uzgadniać z Komendą Powiatową Policji w Szczecinku. W przypadku, gdybyśmy chcieli ustawić słup w każdym innym miejscu, które wcześniej nie było uzgodnione, owszem Straż Miejska musiałaby najpierw uzgodnić to z Komendą Powiatową Policji w Szczecinku. Ale w tym przypadku, zamiany słupów nie trzeba było z nimi uzgadniać. Tak więc SM ma prawo do umieszczania w tym miejscu fotoradaru i karania kierowców przekraczających prędkość.

O stanowisko spytaliśmy także Alicję Śledzionę z biura prasowego KWP:  - Po sprawdzeniu w Wydziale Ruchu Drogowego w Szczecinie wynika, że SM w Szczecinku złożyła 19 sierpnia projekt ustawienia przenośnego urządzenia - fotoradaru przy ulicy Kościuszki i Trzesieckiej – informuje rzeczniczka. - Policja opiniowała ten projekt pozytywnie pismem z 26 sierpnia. Odnośnie ustawienia fotoradaru przy ulicy Pilskiej w Wydziale Ruchu Drogowego KWP Szczecin brak jest informacji o zapytaniu ze strony SM z Szczecinka. A. Śledziona dodaje, że rozmawiała w tej sprawie także z komendantem policji w Szczecinku Józefem Hatałą, który powiedział, że po wejściu w życie ustawy fotoradarowej wskazano strażom w całym powiecie miejsca, w których powinni ustawiać fotoradary kierując się liczbą zdarzeń drogowych. Na tej liście ulicy Pilskiej nie ma.

Dodajmy, że na lokalizacjach wskazanych przez policję na początku roku jest słup przy Koszalińskiej (uzgodniony także wcześniej), ale nie było słupa przy Pilskiej. Komendant J. Hatała – najwyraźniej zapominając, że to własność miasta – zapowiedział, że ten słup przekaże Inspekcji Transportu Drogowego, która ma się niebawem zająć obsługą krajowej sieci fotoradarów.

Komendant SM Grzegorz Grondys w rozmowie z nami powtórzył to, co usłyszeliśmy od rzecznika. Dodał jedynie, że w miejscach, które były uzgodnione wcześniej, słupy fotoradarowe mają prawo stać dalej. I zapowiedział, że jeżeli dalej będziemy pisali o fotoradarach to wystąpi na drogę sądową przeciwko autorowi artykułu i komendantowi Hatale.

Rajmund Wełnic

Fotoradar przy szczecineckiej obwodnicy już pstryka
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fotoradar przy szczecineckiej obwodnicy już pstryka

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości