Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Fotoradar. Urządzenia zmierzą prędkość... rowerzystów?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. um.warszawa.pl Każdy z nas przyzwyczaił się do kontroli prędkości samochodów za pomocą fotoradarów. A co gdyby postawić fotoradar dla rowerzystów? W Warszawie stanęły “totemy”, które na ścieżkach rowerowych mierzyć będą prędkość poruszających się użytkowników jednośladów. Po wstępnej fazie testów, zakończył się właśnie montaż 50 urządzeń tego typu.

Urządzenia mają za zadanie sprawdzić prędkość rowerzystów poruszających po ścieżce i oszacować, czy możliwe będzie przejechanie przez skrzyżowanie bez potrzeby zatrzymywania się na czerwonym świetle.

Zobacz także: Jazda podczas burzy. O czym trzeba pamiętać?

Urządzenia wyświetlają jeden z kilku komunikatów:

  • “Możesz zwolnić” – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał czerwony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli zwolni, przejedzie płynnie na zielonym.
  • “Utrzymaj tempo” – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta przejedzie płynnie przez skrzyżowanie.
  • “Możesz przyspieszyć” – Na przejeździe rowerowym jest nadawany aktualnie sygnał zielony. Utrzymując prędkość, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu. Jeśli przyspieszy, przejedzie płynnie na zielonym.
  • “Nie przejedziesz” – Niezależnie od prędkości jazdy, rowerzysta zatrzyma się na skrzyżowaniu.

Każdemu z komunikatów towarzyszy dodatkowo ikona syrenki warszawskiej w odpowiednim kolorze. Dzięki komunikatom tego typu rowerzyści mogą dobrać prędkość i styl jazdy do warunków, wiedząc zawczasu czy uda im się pokonać skrzyżowanie nim zapali się czerwone światło.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kometa (gość)

    Styl mam do bani,za to prędkość kosmiczna ;)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości