Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradar z kamerą. Nowy bat na motocyklistów (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Szykuje się bat na motocyklistów łamiących przepisy. Główny Inspektorat Transportu Drogowego postanowił zainwestować w nowy sprzęt.

To dodatkowa kamera, która ma wspomagać działanie fotoradaru. Taki zestaw testowo działa na ulicy Radzymińskiej w Warszawie i obecnie jest jedynym w Polsce.

Zobacz także: Inspektorzy wznawiają akcję protestacyjną

- Kamera pozwala na zarejestrowanie tablicy rejestracyjnej z tyłu pojazdu - to szczególnie istotne w przypadku motocykli. Tradycyjny fotoradar wykonuje zdjęcie tablicy z przodu pojazdu - wyjaśnia Karolina Wieczorek, rzecznik prasowy GITD.

Aby kamera zadziałała, najpierw zdjęcie musi wykonać fotoradar, a podobne rozwiązania stosowane są m.in. z Holandii. Urządzenie stale jest testowane, a za zarejestrowane nim wykroczenia, łamiący przepisy nie otrzymają jeszcze mandatu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • emek (gość)

  jak nie kierowcy to motocykliści. Tak źle tak nie dobrze...zostaje jeszcze w zanadrzu Yanosik. Ciezko sie jezdzi na polskich drogach, jak tu wszędzie kamery, policja i fotoradary

 • Autor (gość)

  Wystarczy jeździć zgodnie z przepisami i nic nikomu nie grozi,

 • Pablo (gość)

  A i tak jesteśmy we Wrocławiu nieustannie INWIGILOWANI od co najmniej dwóch lat przez "testy systemu ISKiP".... Nas łapie ten system na skrzyżowaniu Ślężnej i Armii Krajowej - ale tylko na kierunku wjazdu bądź wyjazdu Ślężną. Od lat toczy się walka i nawet RPO palcem nie ruszył w tej sprawie. Otóż kamery przekazują obraz do bazy danych Generalnych Dróg....która nie ma prawa przechowywać i zarządzać takimi danymi nota bene i przekazuje je kij wie komu oprócz "naukowców" pracujących nad systemem. Rozpoznaje on nie tylko samochód, ale i wg danych telemetrycznych twarz kierowcy i ...twarz wszystkich pasażerów znajdujących się w pojeździe!!! I nikt, ani nic ich nie rusza, bo to super system!!! Ale o tym sza.....w Polce jest gdzieś znanych 20 punktów podpiętych do tego systemu ...też naturalnie "testowo"....

 • papke (gość)

  Yanosik pomoże (y)

 • Damian (gość)

  Zgodnie z postanowieniem SN GITD nie ma uprawnień do wystawiania mandatów z fotoradarów - to nie plotka którą dementowali. Odcinkowy pomiar prędkości ? NIEZGODNY z konstytucją. Wystarczy trochę poczytać i skonsultować się z parnikiem. a Ponadto zawsze jest Y :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości