Fotoradar za latarnią? "Straż miejska chce zarobić naszym kosztem"

redakcja.gdp
Fotoradar zza latarnią w al. Piastów w Szczecinie
Fotoradar zza latarnią w al. Piastów w Szczecinie
Czy urządzenie do mierzenia prędkości pojazdów przy Alei Piastów w Szczecinie działa prawidłowo? Wątpliwości mają kierowcy. Straż miejska nie ma.
Fotoradar zza latarnią w al. Piastów w Szczecinie
Fotoradar zza latarnią w al. Piastów w Szczecinie

– Przy Alei Piastów 24 w Szczecinie, naprzeciw domu studenckiego nr 5 zauważyłem pojazd straży miejskiej, wraz z rozstawionym fotoradarem – napisał do redakcji "Głosu Szczecińskiego" Internauta Miro. – Ciekawe, czy umieszczenie takiego sprzętu za latarnią jest zgodne z wykonywanymi czynnościami straży miejskiej w zakresie pomiaru prędkości oraz czy nie stwarza potencjalnego domniemania, że działania te mają jedynie charakter podreperowania budżetu tej jednostki?

Straż Miejska w Szczecinie odpiera zarzuty dotyczące niewłaściwego użytkowania urządzenia do pomiaru prędkości.

– Nie mogę pozwolić sobie na błędy przy pomiarach – mówi Grzegorz Kromski, kierownik Referatu Ruchu Drogowego Straży Miejskiej w Szczecinie. – Latarnia w żaden sposób nie przeszkadza w pomiarze, średnica latarni jest znacznie mniejsza niż fotoradaru. Miejsce kontroli jest oznakowane, ma zatwierdzoną organizację ruchu. Poza tym fotoradar wyłapuje pojazdy jadące szybciej niż 59 km/h.

Organizacja ruchu, czyli znak D-51 informujący o automatycznej kontroli prędkości wraz z tabliczką o długości odcinka na jaki modbywa się pomiar, jest w kilku miejscach Szczecina. Można je zobaczyć już przy al. Wyzwolenia, al. Piastów, ul. Kolumba, ul. Mieszka I i przy ul. Mickiewicza. Fotoradar straży można także spotkać przy ul. 26 Kwietnia, Jana z Kolna, alei Powstańców Wielkopolskich, alei Wojska Polskiego w rejonie zajezdni Pogodno, przy ul. Miodowej, przy ul. Ku Słońcu, ul. Przyjaciół Żołnierza, ul. Rymarskiej oraz w rejonie Basenu Górniczego. Wszystkie te miejsca na fotoradary zostały wybrane w uzgodnieniu z policją.

Podstawą prawną wprowadzenia takiego oznakowania jest rozporządzenie ministra infrastruktury z dnia 22 czerwca 2011 roku.

Zgodnie z prawem „w przypadku, gdy automatyczna kontrola prędkości będzie wykonywana przez strażników gminnych (miejskich) na początku odcinka drogi objętego okresową kontrolą umieszcza się znak D-51 z tabliczką z napisem „Na odcinku...". W treści napisu na tabliczce długość odcinka drogi poniżej 1000 m podaje się w metrach z dokładnością do 100 m, a od długości 1,0 km w kilometrach z dokładnością do 0,1 km, a więc taką samą.

(JASZ) "Głos Szczecińska"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty