Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradar złapał go 229 razy. Dostanie mandaty w pakiecie?

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio, Dziennik Wschodni

Fot. Archiwum Kierowcy rekordziście z Zamojszczyzny bardziej opłacało się stanąć przed sądem, niż płacić mandaty. Wymiar sprawiedliwości nie radzi sobie z kierowcą złapanym 229 razy przez fotoradar

Fot. Archiwum Kierowca z Zamojszczyzny osiągnął rekordowy wynik 229 wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary Inspekcji Transportu Drogowego.

Szalejąc po drogach w powiecie zamojskim niesforny kierowca przekraczał dozwoloną prędkość o ponad 50 km/h i więcej. Na widok fotoradarów zasłaniał twarz dłońmi, układając środkowy palec w obelżywym geście. Każde z tych wykroczeń to 400- lub 500-złotowe mandaty. Jednak kierujący zawsze odmawiał ich przyjęcia, twierdząc, że nie rozpoznajeszofera.

W takich sytuacjach ITD kieruje wnioski o ukaranie do sądu. I to hurtowo, bo terminy naglą – w przypadku wykroczeń obowiązuje roczny okres przedawnienia. Natomiast sądy zobligowane ekonomiką procesową łączą te wnioski w pakiety po 15–25 mandatów. I wymierzają jedną karę – dużo łagodniejszą, niż wynikałoby to z sumowania kwot z pakietu mandatów.

– Kierowca nie uniknie kary za którekolwiek wykroczenie, aczkolwiek zgodnie z art. 9 par. 2 Kodeksu wykroczeń wymierzona zostanie jedna kara w granicach zagrożenia w przepisie przewidującym najsurowszą karę. A ta w sprawach o wykroczenia kończy się grzywną w wysokości 5000 złotych – wyjaśnia sędzia Dariusz Abramowicz, rzecznik Sądu Okręgowego w Lublinie.

Jakby nie liczyć, to na pakiecie 15 mandatów po 500 złotych zaoszczędzi 2,5 tys. złotych, na pakiecie 25 mandatów – 7,5 tysiąca złotych. Do sądów trafiło dotąd 120 wniosków ITD w sprawie zamojskiego kierowcy. 70 wykroczeń zostało już osądzonych. Cytowany przez Dziennik Gazetę Prawną prawnik ITD narzeka, że ustawodawca nie przewidział możliwości stosowania wyższej grzywny w stosunku do takich kierowców. Sędzia Dariusz Abramowicz przypomina jednak, że w Kodeksie wykroczeń istnieje art. 38, który daje podstawę obostrzenia sankcji poprzez wymierzenie kary aresztu, nawet do 30 dni – w sytuacji, gdyby dane wykroczenie było zagrożone karą łagodniejszą.

– Dotyczy to sprawcy ukaranego co najmniej dwukrotnie za podobne wykroczenie umyślne, który w ciągu dwóch lat od ostatniego ukarania popełnia ponownie podobne wykroczenie. To rozwiązanie dotyczyć będzie właśnie tego rodzaju niepoprawnych sprawców – tłumaczy sędzia Abramowicz. – Sądy powinny korzystać z tego narzędzia, aby utemperować najbardziej krewkich kierowców– apeluje Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego. – Bo jak widać, czasami grzywna nie wystarczy – dodaje.

Mężczyzna stracił prawo jazdy. Jeżeli bez niego usiądzie za kierownicą, to popełni przestępstwo, za które grozi dwuletnie więzienie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Więzienie Nie Jest Karą ! (gość)

    Więzienie nie jest Karą. To najlepsza forma przetrwania dla bezrobotnych w zimie i chorych chcących Się wyleczyć na koszt podatników. Za stan zdrowia więżnia odpowiada więzienie. Jak coś mu dolega to zostanie szybciej wyleczony niż normalny człowiek oczekujący w kolejce N.F.Z. do wybranego specjalisty. Jak taki chory zdechnie, to pies z kulawą nogą się nie zapyta dlaczego. Ale jak zdrowie więżnia będzie zagrożone to szybciutko go wyleczą, żeby w prasie nie było, że Więzienie zabija ! Łączy się to wtedy z dochodzeniami, tłumaczeniami, śledztwem. A na dodatek ma żarcie i michę za darmo.Ubrać też go ubiorą. Dlatego jesienią co sprytniejsi , a doskonale obeznani walą np cegłą w jakąś szybę i czekają na policję. Dostają grzywnę do zapłacenia. Ale są bez pracy i kasy. Wtedy trafiają do pudła by tą grzywnę odsiedzieć.Z głowy mają zmartwienia o żarcie, ubranie, spanie w ciepłym, dostępie do ciepłej wody. Oni są w sanatorium !

  • Dodek (gość)

    Hahahaha, dlatego warto pojeździć w dobrej firmie np. zamiast własnym samochodem, przykładowo tym http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,1005729 albo chociaż popracować.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości