Fotoradar zmierzy nie tylko prędkość

(red) źródło: KG Policji
Co to jest fotoradar? A czym jest wideorejestrator? Czym się od siebie różnią? Warto wiedzieć nieco więcej o tych urządzeniach, zwłaszcza, że „dzięki nim” możemy zapłacić mandat nie tylko za przekroczenie prędkości.

Co to jest fotoradar? A czym jest wideorejestrator? Czym się od siebie różnią? Warto wiedzieć  nieco więcej o tych urządzeniach, zwłaszcza, że "dzięki nim" możemy zapłacić mandat nie tylko za przekroczenie prędkości
.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

Fotoradar jest urządzeniem przeznaczonym do pomiaru prędkości pojazdów. Urządzenie montowane zazwyczaj na statywie, może być zasilane z akumulatora (wersja mobilna) lub umieszczone w obudowie na specjalnym słupie, (zasilane z sieci miejskiej - wersja stacjonarna).

Urządzenie to wykonuje zdjęcia fotograficzne pojazdom które przekroczyły określony próg prędkości. W zależności od tego jak jest zamontowany, może mierzyć prędkość pojazdu zbliżającego się lub oddalającego od niego. Wykonane zdjęcia są zapisywane na nośniku elektronicznym lub coraz rzadziej już - na kliszy fotograficznej.

 Fotoradar powinien zrejestrować następujące elementy: samochód, numer rejestracyjny, wizerunek kierującego (nie dotyczy urządzeń robiących zdjęcie o

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

d tyłu) , datę i godzinę zdarzenia, miejsce popełnienia wykroczenia, prędkość z jaką jechał kierujący oraz prędkość dozwoloną. Wszystkie te informacje są uwidocznione na automatycznie wykonanej fotografii.

Właściciel pojazdu, który przekroczył dozwoloną prędkość, jest następnie wzywany do jednostki Policji lub Straży Miejskiej w celu uiszczenia mandatu albo - jeżeli pojazdem kierowała inna osoba -  w celu ustalenia jej tożsamości. Obowiązek wskazania kto w danym czasie użytkował pojazd ciąży na właścicielu z mocy art. 78 ust. 4 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Przekroczenie prędkości to nie jedyne wykroczenie, za które można zapłacić mandat. Na zdjęciu widać również, czy kierowca rozmawia przez telefon komórkowy, ma zapięte pasy, a

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

pojazd którym kieruje ma włączone światła. Punkty za wykroczenia są sumowane, zaś grzywna w przypadku zbiegu kilku czynów może wynieść maksymalnie nawet 1000 zł.

- Czasem się zdarza, że kierowca, który przekroczył dozwoloną  prędkość, przy okazji rozmawiał przez telefon komórkowy trzymając go przy uchu. To jest z reguły dobrze widoczne na zdjęciu,  podobnie jak jazda bez włączonych świateł, więc w takim przypadku dochodzi jeszcze dodatkowa kara. Często dziwi ona sprawcę wykroczenia, który uważa, że powinien odpowiadać jedynie za przekroczenie prędkości. Tymczasem, jest zupełnie inaczej  - tłumaczy Marek Karwas ze stołecznej "drogówki" .

Fotoradary umieszczane są w różnych miejscach na drogach całego kraju zarówno w miastach jak i na obszarach pozamiejskich. Zaletą tego

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

urządzenia jest rejestrowanie wykroczeń bez potrzeby bezpośredniego zatrzymywania kierowców w chwili ujawnienia wykroczenia.

Z kolei wideorejestrator montowany jest w radiowozach policyjnych zarówno oznakowanych jak i nieoznakowanych. Mierzy prędkość i rejestruje obraz na kasecie wideo. Przy pomocy tego urządzenia dokonuje się pomiaru prędkości pojazdu z samochodu policyjnego w czasie jazdy. Podobnie jak w przypadku fotoradaru na obrazie uzyskanym z wideoradaru umieszczona jest data, godzina, obraz samochodu, numer rejestracyjny oraz prędkość z jaką pojazd się poruszał.

Uprawnienia do posługiwania się wideorejestratorem lub fotoradarem mają policjanci, którzy odbyli odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie.

Do pomiaru prędkości policja wykorzystuje również tzw. radary pistoletowe (zwane potocznie"suszarkami"), które ze względu na ich niewielkie rozmiary i łatwość obsługi używane są bardzo często.

Warto dodać, że cały sprzęt kontrolno pomiarowy wykorzystywany przez policję i straż miejską podlega cyklicznej legalizacji potwierdzonej odpowiednim dokumentem.

**Zobacz także:

Niebezpieczne fotoradary
Zdjęcie z fotoradaru to nie wyrok

**

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty