Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Fotoradarem po oczach?

Data publikacji: Autor: Witold Kapustyński, Głos Wielkopolski

Fot. Krzysztof Mystkowski

Stanisław K. z Wronek został ukarany za to, że... chciał uwiecznić na zdjęciu łamiącego przepisy policjanta. Próbował sfotografować funkcjonariusza, który jechał autem bez zapiętych pasów.

 Fot. Krzysztof Mystkowski

Zdjęcie nie wyszło, a czarnkowski sąd ukarał „fotografa” grzywną – orzekł, że Stanisław K. spowodował zagrożenie na drodze, bo błysk flesza mógł oślepić kierującego. 

 

Czy decyzja sądu może okazać się precedensem? A co będzie, jeśli któryś z kierowców wpadnie na pomysł, by zaskarżyć policję za to, że używa fotoradarów lub innych „błyskających” urządzeń? Zapytaliśmy stróżów prawa, czy użytkowane przez nich fotoradary oraz inne urządzenia fotografujące kierowców przejeżdżających na czerwonym świetle mogą powodować zagrożenie.

 

– Oczywiście, że nie! Fotoradary, tak jak wszelkie urządzenia wykonujące zdjęcia kierowcom, którzy przejeżdżają na czerwonym świetle mają wszelkie, wymagane prawem, atesty i homologacje. Są dopuszczone do użytkowania na drogach – tłumaczy Józef Klimczewski, zastępca Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. – W przypadku fotoradarów, lekkie błyski można zauważyć tylko wieczorem, światło jest jednak czerwone, a nie białe, pada na samochód pod bezpiecznym kątem.


 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości