Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradary bez homologacji. Urządzenia znikają z dróg

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Anna Kaczmarz W kilku miejscach w Polsce nie działają fotoradary. Okazuje się, że część z nich nie posiada homologacji i musi być z tego powodu zdemontowana.

Mowa o fotoradarach Fotorapid CM firmy ZURAD. W Polsce działają 253 takie uprzędzenia. Niektóre z nich już trzeba było wyjąc z masztów przy drogach. Dotychczas z eksploatacji wyłączono dziewięć z nich.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w najbliższym czasie przewiduje podpisanie umów na serwis i legalizację urządzeń pomiarowych. Te teraz demontowane, miałyby ponownie rejestrować wykroczenia kierowców jeszcze w tym miesiącu.

Przypominamy. Obecnie na polskich drogach działa 400 fotoradarów, 30 odcinkowych pomiarów prędkości, a w 20 miejscach sprawdzane jest czy kierowca nie przejechał na czerwonym świetle.

Od 2016 roku wszystkie stacjonarne fotoradary zamontowane przy polskich drogach trafiły w zarząd Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Lokalizację wszystkich fotoradarów punktowych, odcinkowych pomiarów prędkości i kontroli przejazdu na czerwonym świetle można znaleźć na stronie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym. ---> Mapa fotoradarów w Polsce.

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Wymienione limity to nie wszystkie ograniczenia. Poruszając się po terenie zabudowanym, musimy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. Ustawodawca dodatkowo podniósł dopuszczalną prędkość do 60 km/h, jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym nocą, między godzinami 23.00 a 5.00.    

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Zobacz także: Porsche Macan S. Test wzorcowego SUV-a z mocnym silnikiem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kajetan (gość)

  E tam i tak yanosik o nich informował xD A tak na serio, bardzo dobrze, że w końcu się za to zabierają, bo ludzie już się nauczyli , że można podważać zapisy fotoradaru. Bo teraz to jest głupota...

 • Ja (gość)

  Co to jest Generalny Inspektorat Transportu Drogowego?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości