Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradary. Czy można nieznacznie przekroczyć prędkość?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Wielu kierowców uważa, że fotoradary robiące zdjęcie pojazdom przekraczającym prędkość, ustawione są z pewną tolerancją. Wobec tego część kierowców zakłada że mijając fotoradar można nieznacznie przekroczyć prędkość. Jak zatem jest w rzeczywistości?

Fot. Archiwum W raporcie Najwyższej Izy Kontroli z 2014 roku „Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego” stwierdzono, że w fotoradarach należących do Głównej Inspekcji Transportu Drogowego, programowano progi wyzwolenia zdjęć przez urządzenia w wysokości 25 – 26 km/h ponad określony limit prędkości dla danej lokalizacji. Było to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie, które było związane z budową Centrum Automatycznego Nadzory nad Ruchem Drogowym.

Niezależnie jednak od tego jaką tolerancje posiadałby fotoradar, pewną tolerancję zapewniają przepisy. Zgodnie z nimi urządzenia ustawione na poboczach służące do rejestracji prędkości pojazdów powinny być ustawione minimum z 10-kilometrową tolerancją. Do 1 stycznia 2016 roku obowiązywało rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z 2013 roku w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące. Zgodnie z nim urządzenie rejestrujące nie zapisuje naruszeń polegających na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o 10 km/h lub mniej. Warto zaznaczyć, że na konieczność wydania przepisów wykonawczych regulujących sposób dokonywania pomiarów i branie pod uwagę możliwości błędu kierowcy do 10 km/h, nadal zwraca uwagę ustawa – Prawo o ruchu drogowym.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Pamiętać należy, że nawet nieznaczna tolerancja zaprogramowana w fotoradarze nie oznacza, że można bezkarnie przekraczać dozwoloną prędkość o 10 km/h. Kierowca prowadzący pojazd, który nie stosuje się do ograniczenia prędkości, zawsze naraża się na karę grzywny i nie ma przy tym znaczenia, że przekroczenie prędkości było nieznaczne. Przypominamy, że dopuszczalna prędkość pojazdu na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00 – 23.00 wynosi 50 km/h. W godzinach od 23.00 do 5.00 rano można poruszać się z maksymalną prędkości do 60 km/h. Warto również mieć na uwadze, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o  do 10 km/h, grozi mandat w wysokości do 50 zł.

Inspekcja Transportu Drogowego chciałaby przejść przejąć nieużywane od stycznia gminne i miejskie fotoradary. Stawia jednak konkretne warunki. Urządzenia muszą być dostosowane do funkcjonowania w systemie Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Na to jednak nie chcą się zgodzić samorządowcy.

Podstawa prawna:

Art. 1. Pkt 3 ustawy z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych (Dz.U. z 2015 r. poz. 1335)

Art. 92a ustawy z 22 maja 1971 r. -  Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2015 r. poz. 1097 z późn. zm.)

Art. 20 ust 1-2 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.)

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • bolo (gość)

  a jakie są ustawienia przy odcinkowych pomiarach prędkości? Jak w godzinach od 23.00 do 5.00 rano ?

 • Igma (gość)

  Dlaczego te śmieszne skrzynki pomalowane są na żółto? W Niemczech są szare i pochowane w najdziwniejszych miejscach. Szczytem perwersji jest to, że w niektórych miastach wyglądają jak latarnie uliczne.

 • Tyle w temacie! (gość)

  https://anuluj-mandat.pl/blog/post/z-dniem-25042016-wygasly-gitd-uprawnienia-odnosnie-fotoradarow-monitoringu-swiatla-czerwonego-i-odcinkowego-pomiaru-predkosci

 • karol (gość)

  Mieszkańcy Łosiowa gdzie zamontowano system odcinkowego pomiaru prędkości domagają się rzetelnych badań zanieczyszczenia powietrza !!! Wlokące się stare ciężarówki i samochody dostawcze z prędkością poniżej 50 km/h zostawiają po sobie chmury gryzących spalin,które osiadają na naszych ogródkach przydomowych !!! Susząc pranie na zewnątrz przy domu widzimy jak osad zostawiają na nim spaliny.Zapach też jest nieciekawy-nie pomagaja nawet dobre środki piorące i do płukania !!! Co za idiota umieścił to w naszej wiosce,gdzie jest szeroka i bezpieczna jezdnia wraz z szerokimi chodnikami po obu stronach tejże jezdni ???!!!

 • Tomek (gość)

  Igma ciekawe gdzie w Niemczech są szare fotoradary, to w Polsce kiedyś były szare, gdy Niemcy dawno mieli już żółte.

 • gość (gość)

  Im mniejsza szybkość tym -niestety -większe zużycie paliwa i większa emisja spalin, ponieważ tak powolna jazda, jaka formalnie jest dozwolona na obszarze zabudowanym to nie jest "noga z gazu", lecz konieczność OBNIŻENIE BIEGU i to nie o jeden, lecz więcej biegów. Jazda na niskich biegach to wysokie spalanie, hałas od silnika (chociaż im wolniejsza jazda, tym mniejszy hałas od kół) i - co gorsze - duża emisja spalin. Ochrona powietrza wymagałaby, by samochód osobowy jechał 100 a jeśli jakiś wyższej klasy to 120 km/h, autokar blisko 100 km/h, autobus - 70 km/h. Tylko hybrydy są ekologiczne akurat przy powolnej jedzie, gdyż wtedy jest napęd elektryczny (ponieważ wolna jazda jest szczególnie nieekonomiczna i nieekologiczna dla napędu spalinowego). To tramwaj im wolniej jedzie, tym mniej zużywa prądu (nie ma skrzyni biegów), więc powinien zapraszać pieszych na drugą stronę a autobus na widok pieszego na pasach - TRĄBIĆ (i wjeżdżać na syrenie na czerwonym świetle).

 • qwe (gość)

  Tomek, cos ci się pokrecilo. U Niemca sa i były szare fotoradary.Do tego przenośne często sa ukryte pod siatkami maskującymi.

 • sieradzanka (gość)

  Czy ktoś ma pojęcie jak działają fotoradary gdy dozwolona jest prędkość 60km/h tj. w godz 23-5 ? Czy wtedy też jest tolerancja do 70km/h? Czy może właśnie 60km/h to właśnie ta tolerancja...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości