Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradary. Dowodem wykroczenia będzie nie tylko zdjęcie (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Anna Kaczmarz Obecnie na polskich drogach działają 432 fotoradary, które tylko robią zdjęcia kiedy kierowca przekroczy prędkość. Wkrótce ma się to zmienić.

Trwają prace nad modułowymi radarami ze sztuczną inteligencją. Urządzenia mają strzec bezpieczeństwa ruchu drogowego w różnych sytuacjach - będą nie tylko mierzyć prędkość jednemu pojazdowi. Chodzi o to, aby m.in. wykrywały przejazdy na czerwonym świetle, mierzyły prędkość na wielu pasach ruchu kilku autom i kontrolowały czy kierowca skręca z odpowiedniego pasa.

Dowodami wykroczeń nie będą tylko jak do tej pory zdjęcia z fotoradarów. - W materiale dowodowym będzie można użyć nagrania video ze zdarzenia, a urządzenia będą dokładniejsze - wyjaśnia Jakub Główka, z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów.

Redakcja poleca:

500 zł za odholowanie samochodu. Czy to legalne?
Najpopularniejsze auta na świecie w 2017 roku
Używane limuzyny za 30 tys. zł

Nowe fotoradary mogą trafić na autostrady i drogi szybkiego ruchu. Będzie je można konfigurować w zależności od potrzeb. Ulepszone fotoradary mają być gotowe w ciągu pół roku. Czy i kiedy zostaną włączone do obecnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, okaże się po badaniach i testach.

Pod względem liczby fotoradarów czempionem w Europie są Włochy. Tam odnotowano niemal 5,9 tys. tego typu urządzeń. Niewiele mniej fotoradarów, bo ponad 5,5 tys., znajduje się w Wielkiej Brytanii, dając jej drugie miejsce w rankingu. Sąsiednie Niemcy z wynikiem ok. 3,9 tys. fotoradarów również znalazły się w czołówce Europy. Wysoko w klasyfikacji uplasowała się także Francja (ponad 2,6 tys. fotoradarów) oraz Szwecja, Hiszpania, Belgia i Austria, gdzie we wszystkich wymienionych krajach liczba fotoradarów przekracza 1 tys.

Fot. Anna Kaczmarz
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Fot. Anna Kaczmarz

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ram (gość)

  fotoradar będzie wtedy skuteczny kiedy będzie mógł uciążliwie zdalnie spowolnić dany pojazd po przekroczeniu prędkości przez kierującego - myślę, że początkującemu informatykowi opracowanie takiego rozwiązania zabrałoby co najwyżej kilka dni...

 • Putbill (gość)

  kolejne maszynki do robienia pieniędzy, proste rozwiązanie, przejścia dla pieszych z sygnalizacją świetlną, która włącza czerwone światło w momencie przekroczenia prędkości po kilka w mieście i sprawa załatwiona, nikomu nie będzie się chciało zatrzymywać i ruszać, lepiej będzie jechać ze stałą prędkością

 • Społ.EkoRzecznik (gość)

  absolutnie nie !!!!!! nie można karać innych obywateli za wykroczenia jakiegoś chwasta !!!! sygnalizacja powinna być z licznikami, bo to konieczność dla uzyskania płynności, więc wszelki zakłócacze są niedopuszczalne. SZybkowściekłych można łatwo spacyfikować uznając prywatne filmy jako dowody w sprawach zaszybkości

 • "Zero" w tym tzw. filozofowania. (gość)

  ... fotoradary mogą trafić na autostrady i drogi szybkiego ruchu. Będzie je można konfigurować w zależności od potrzeb. (cytat). Komentarz: To "dobre rozwiązanie", lecz nieostateczne rozwiązanie. Oczekujemy (wciąż) na przeformowanie osobowości "kierowców" poprzez uporządkowanie i wyjaśnienie "świata pojęć" ruchu drogowego, poprzez opisy zbieżne z logiką zjawisk fizycznych, w ramach logicznej budowy zdań przepisów prawnych na tym polu. Wyraża się to koniecznością "przepracowania " przepisów Kodeksu Drogowego tak, aby (pierwszy) kontakt z rzeczywistością ruchu drogowego był jednocześnie kontaktem ze zjawiskami fizycznymi opisanymi językiem (pojęciowo) naukowym, oraz (jednocześnie) krótko frazowanymi konstrukcjami myślowymi. To bardzo trudne zadanie, lecz możliwe i konieczne w implementacji, dla prawidłowego formowania i funkcjonowania osobowości "kierowcy".

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości