Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Fotoradary. Gdzie pojawią się nowe urządzenia?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Kasprzak CANARD GITD podpisał umowę na wykonanie analiz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z Instytutem Transportu Samochodowego. Wytypowane zostaną miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie w pierwszej kolejności staną nowe fotoradary.

Przedmiot umowy zawierać będzie w szczególności wykonanie metodologii oraz przygotowanie w okresie 6 miesięcy listy (rankingu) wytypowanych i przeanalizowanych lokalizacji dla stacjonarnych urządzeń rejestrujących do punktowego pomiaru prędkości, urządzeń służących do kontroli wjazdu na czerwonym świetle (oddzielnie skrzyżowania oraz przejazdy kolejowe) oraz urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, dokonując również oceny warunków technicznych planowanego miejsca instalacji stacjonarnego urządzenia rejestrującego.

Fot. GITD W ubiegłym roku na polskich drogach doszło do blisko 32 tys. wypadków, w których zginęło 2 862 osób, a 37 359 zostało rannych. Jedną z głównych przyczyn tragicznych zdarzeń wciąż jest nadmierna prędkość. Aby na drogach było bezpiecznej, ITD realizuje projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, który aktualnie wchodzi w kolejny etap.

Zobacz także: Jak usunąć żółty pył z auta?

Rozbudowa CANARD o nowe urządzenia rejestrujące wraz z rozbudową zaplecza funkcjonalnego GITD jest konieczna, aby Inspekcja mogła zapewniać pożądany poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zwiększenie liczby urządzeń rejestrujących doprowadzi do wzrostu  liczby kontroli prędkości pojazdów, poruszających się po polskich drogach, co w konsekwencji ma wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu.

CANARD przekonuje, że takie efekty osiągnięto po wprowadzeniu automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym. W ciągu ostatnich 10 lat roczna liczba wypadków zmalała o 12 522, ofiar śmiertelnych o 1 710, a rannych o 18 687.

Również w ocenie opinii społecznej urządzenia rejestrujące mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drogach. Potwierdziły to badania zrealizowane przez Instytut Badawczy Millward Brown dla GITD, z których wynika, że dla 66 proc. respondentów fotoradary mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Na zasadność instalacji fotoradarów w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków drogowych, wskazało aż 93 proc. ankietowanych.

Projekt „Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym” jest rozwinięciem i kontynuacją projektu: „Budowa centralnego systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym”, zrealizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Rafał (gość)

  Tam pewnie gdzie są najmniej potrzebne. Ale szybko w yanosiku będą oznaczenia na bank.

 • Jaca (gość)

  Kiedy na expresówkach policja zacznie łapać morderców drogowych bo te drogi traktują jak tory wyścigowe przepisowo jadący im przeszkadzają!!!!!!!!!!¡

 • Ja (gość)

  No i gdzie? Gdzieeeeeee?!Byle kliknąć,oszołomie.

 • qwerty90 (gość)

  i jak ? faktycznie stoją? Yanosik daje rade ?

 • Jarosława (gość)

  Kostrzyn nad odra ulica cmentarna tu trzeba postawić choć1 radar i zrobić kilka grabów bo tamtędy dzieci chodzą do szkoły droga jest wąska i 2 kierunkowa albo zrobić ją jako 1 kierunkowa

 • MOTOTECH (gość)

  Regeneracja filtrów DPF/GPF/SCR/FAP/CAT Przywracanie filtrów cząstek stałych. Działamy na terenie całej POLSKI wysyłkowo i stacjonarnie we Wrocławiu ul. Stalowa 94 Cena od 499zł Tel: 731 532 532 www.serwisdpf.wroclaw.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości