Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Fotoradary: Kierowca z zagranicy jest bezkarny?!

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Fotoradary: Kierowca z zagranicy jest bezkarny?! Niemiec jechał 150 kilometrów na godzinę przez wieś na trasie Koszalin – Bobolice. Amerykanin w swoim Ferrari jeszcze go przebił. Fotoradary aż się grzeją! A strażnicy miejscy są w takich przypadkach bezradni.

Drogowi piraci jeżdżący na zagranicznych rejestracjach muszą wiedzieć, że dysponujące fotoradarami miejskie straże są wobec niech kompletnie bezradne. Na przykład przez gminę Będzino Szwed jechał Saabem 160 km/godz. Kierowca amerykański, który pędził przez tę gminę z prędkością ponad 190 kilometrów na godzinę. Co z tego, że tę obłędną szybkość odnotował fotoradar? Zdjęcie z tego urządzenia z dowodami złamania prawa drogowego trafiło do kosza.

Zobacz też: Fotoradary w Polsce - nowe przepisy i 300 kolejnych urządzeń. Sprawdź gdzie

– Nie jesteśmy w stanie ustalić tożsamości ani adresu zamieszkania obcokrajowca – nie pozostawia złudzeń Krzysztof Płachta, komendant Straży Gminnej w Będzinie. Na trasie Koszalin – Bobolice zawrotną prędkość rozwinął obywatel Niemiec. We wsi Kłanino stacjonarny fotoradar bobolickich strażników zmierzył mu ponad 150 kilometrów na godzinę, czyli dozwoloną prędkość na terenie zabudowanym przekroczył o ponad 100 km!

– Zlekceważenie przepisów przez tego kierowcę bardzo nas zdenerwowało – nie ukrywa Adam Panfil, komendant Straży Miejskiej w Bobolicach.

– Podjęliśmy próbę ustalenia tożsamości kierowcy na podstawie jego wizerunku z fotoradarowego zdjęcia oraz numerów rejestracyjnych samochodu. Dokumenty przesłaliśmy do niemieckiego konsulatu w Szczecinie z prośbą o pomoc. Otrzymaliśmy odpowiedź, że o dane Niemca powinniśmy wystąpić do polskiego MSWiA. Daliśmy sobie spokój – komendant przyznaje z rezygnacją. Waldemar Kuźmiński, zastępca komendanta SM w Koszalinie mówi, że problem niebezpiecznie szybkiej jazdy kierowców z zagranicy występuje na trasach wylotowych. Na szczęście w mieście takie ekstremalne przypadki zdarzają się rzadziej.

– Mieliśmy zdarzenie, że po ulicach Kołobrzegu obcokrajowiec jechał 119 km na godzinę – przypomina sobie Mirosław Kędziorski, szef SM w Kołobrzegu. I przyznaje, że w takim przypadku można tylko rozłożyć bezradnie ręce. Jolanta Wiesztort, zastępca komendanta SM w Szczecinku mówi, że dokumentacja z takimi przypadkami na razie odkładana jest na półkę.

Krzysztof Płachta, który jest także szefem Straży Gminnej w Biesiekierzu, nie ukrywa, że w tej gminie, przez którą wiedzie droga na zachód Europy, uciekają ogromne pieniądze. – Na 100 przekraczających prędkość samochodów, co odnotowuje gminny fotoradar, 40 z nich ma niemieckie albo holenderskie numery rejestracyjne – skalę problemu pokazuje komendant. – Gmina traci ogromne pieniądze.

Jak dowiedzieliśmy się w wydziale komunikacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Parlament Europejski pracuje nad dyrektywą, która ułatwi uzyskanie i wymianę informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przestępstw związanych z tym ruchem na terenie Unii Europejskiej. Tekst projektu dyrektywy oczekuje na przyjęcie przez Radę UE.

Fotoradary: Kierowca z zagranicy jest bezkarny?!
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fotoradary: Kierowca z zagranicy jest bezkarny?!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości