Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradary powrócą? Politycy chcą zmian

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Paria rządząca chce częściowo cofnąć reformę, która spowodowała likwidację samorządowych fotoradarów. Czy to oznacza, że urządzenia powrócą?

Fot. Archiwum Od 1 stycznia 2016 straże miejskie i gminne nie mają już możliwości kontroli fotoradarowej kierowców. Nadal nie wiadomo, co ostatecznie stanie się z tymi urządzeniami. Niewykluczone, że część z nich będzie działać pod nadzorem Głównej Inspekcji Transportu Drogowego. Inspektorzy wcześniej podkreślali jednak, że nie mają na to odpowiednich środków. ITD zaznaczała również, że straże miejskie korzystały z różnych fotoradarów, a tych najstarszych nie można podłączyć do automatycznego systemu, który odpowiada za wystawianie mandatów. Nowsze urządzenia wymagają odpowiedniego dostosowania.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

- Nagle kierowcy zaczęli jechać szybciej, bo urządzenia zostały zafoliowane i nie mierzą prędkości. Do tego wyrzucono wiele pieniędzy w błoto, strasznie boli serce z tego powodu. Widocznie nie możemy nic przygotować zgodnie z planem - twierdzi dziennikarz motoryzacyjny Włodzimierz Zientarski. Policja uspokaja, drogówka oraz Inspekcja Transportu Drogowego będą wciąż używać fotoradarów.

Przypomnijmy, że zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wszczęte, ale niezakończone przed 1 stycznia 2016 roku sprawy, zostaną przekazane do dalszych czynności policji, więc zaległe mandaty będą musiały być zapłacone. W skali kraju to kilkadziesiąt tysięcy spraw. Należy jednak pamiętać, że od momentu ujawnienia wykroczenia, do nałożenia mandatu może upłynąć 180 dni. Oznacza to, że wiele spraw może się przedawnić.

Wcześniej Najwyższa Izba Kontroli ujawniła liczne przypadki samowolnego przestawiania przez strażników fotoradarów w takie miejsca, gdzie łatwo zaskoczyć kierowców. Stwierdzono, że spośród wystawionych przez wszystkie sprawdzone straże mandatów średnio 85% kwotowo dotyczyło wykroczeń ujawnionych fotoradarem.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • alfred (gość)

  A co bieda zawitała do Kobylnicy, Zbójecki Bór itp nierobom, brak pomysłów na zarobienie kasy?

 • hudini (gość)

  Dziwi to kogoś? Reforma była pisana na kolanie w wyborczym amoku, teraz jak kurz opadł i się kapnęli ile tracą, trzeba naprawić błędy. Ja się im nie daję, może i płacę, ale punktów sobie nie daje wlepiać - pozbywam się niechcianych zdjęć na portalu punkciki.com :) oni mają kasę, ja mam spokój i jeszcze sobie ktoś zarobi!

 • rychu (gość)

  Policja ITD ,ITD policji. Stworzono SM aby policja się nie przepracowała.Teraz będą w kółko przekazywać sobie aby wygenerować nowe koszty. Biurwy żyją sobie dobrze w tym kraju a że nie mają roboty to ciągle coś zmieniają a ludzie giną na drogach.Kiedy zdelegalizują Yanosika? Nie tylko mordercy z niego korzystają ale i bandyci do omijania aprtoli policji

 • Siwek (gość)

  Przecież fotoradary zabierają ITD bo ma tym zajmować się Policja - takie info jest na stronie ITD

 • Cyna (gość)

  Zabrali maszynkę do robienia pieniędzy................................

 • Tomek (gość)

  Skad teraz beda pieniadze wpadac...

 • Zientarski zapomniales? (gość)

  Zientarski wielki obranca radarow ,co zrobil jego syn tez nie przerzczegal szybkosci i zginol kolega jego,wyszet calo z wypadku i tatus broni zeby za kraty nie poszedl cwaniak glupi ciekawe czy on tak zawsze przerzczega pszepisow najlepiej znakow postawic 40 km. i kasowac .Dzieki emilowi pokazal jakich glupich mamy w SM. do likwidacji jednostki .A Burmistrze gmin Balowali za kase z mandatow

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości