Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Fotoradary robią zdjęcia od tyłu, także te w Toruniu

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Fotoradary robią zdjęcia od tyłu, także te w Toruniu W województwie kujawsko-pomorskim ruszyła akcja przekręcania fotoradarów. Maszyny, do których przyzwyczaili się już kierowcy, mogą mieć obiektyw skierowany w przeciwną stronę niż zwykle.

Udało nam się namierzyć, że w Toruniu radary robią zdjęcia od tyłu między innymi na skrzyżowaniu Żwirki i Wigury z Grudziądzką i na ulicy Bydgoskiej.

Zobacz też: Nowe fotoradary - ile trafi do twojego regionu? Oto wstępna lista

Poskromić motocyklistów

Pracownicy Głównego Inspektoratu Nadzoru Drogowego tłumaczą, że zmiany zostały wprowadzone po to, by było bezpieczniej. Radary, które robią zdjęcia tyłom pojazdów, są w stanie monitorować dłuższy odcinek drogi niż te, które pstrykają kierowcom prosto twarz. - Radary stoją w miejscach niebezpiecznych, gdzie często dochodzi do wypadków drogowych - więc ważne, żeby monitorowana przez nie droga była jak najdłuższa - wyjaśnia Alvin Gajadhur, rzecznik prasowy GITD.

Ale to nie jedyny powód - przekręcenie obiektywów radarów do tyłu ma też poskromić tych piratów drogowych, którzy szaleją na motocyklach.

- Do tej pory byli oni praktycznie bezkarni, gdyż tablica rejestracyjna motocykla jest z tyłu pojazdu - przyznaje Alvin Gajadhur. Tak ustawione fotoradary pozwolą wyłapywać nawet tych piratów drogowych.

Zobacz też: Mandat z fotoradaru - co może kierowca, który go dostał

Z każdej strony - pstryk!

Ale odwrócenie radarów wcale nie oznacza, że sprzęt będzie robił zdjęcia tylko tyłom samochodów i motocykli.

- Odwrócony fotoradar może być nastawiony na rejestrowanie pojazdów, które go właśnie minęły, albo tych, które nadjeżdżają przeciwnym pasem - wyjaśnia Dariusz Bratoszewski, naczelnik wydziału ds. automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym północnej delegatury GITD. - Może też robić zdjęcia jednym i drugim równocześnie, więc kierowcy nie mogą mieć pewności, czy znaleźli się w zasięgu sprzętu.

Co na to kierowcy?

- Pomysł nie najgorszy, bo poskromi piratów - mówi pan Mirosław, taksówkarz z Torunia. - Ale wiadomo, że chodzi przede wszystkim o wyciągnięcie pieniędzy z portfeli kierowców.

Jeszcze w tym roku na polskich drogach ma stanąć 300 nowych radarów. W naszym rejonie będzie ich co najmniej dziewięć.

W tej chwili w północnej delegaturze GITD, która obejmuje województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i część warmińsko-mazurskiego jest 14 należących do GITD fotoradarów. Na co dzień zdjęcia pstryka kierowcom 11 z nich.

(awe)

Fotoradary robią zdjęcia od tyłu, także te w Toruniu
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fotoradary robią zdjęcia od tyłu, także te w Toruniu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości