Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty

Data publikacji: Autor: Sławomir Draguła

Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał już rozporządzenie umożliwiające strażnikom namierzanie kierowców za pomocą radarów.

Żeby mierzyć prędkość, strażnicy miejscy i gminni muszą oznaczyć znakiem D-51 "automatyczna kontrola prędkości" miejsce, w którym będą dokonywali pomiaru. Jeśli fotoradar będzie stacjonarny (montowany na maszcie), wówczas i znak będzie zamontowany na stałe.

- Jeśli jednak będziemy mieli przenośny fotoradar, wówczas i znak będzie mógł być stawiany na czas prowadzonej kontroli - tłumaczy Krzysztof Maślak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu.

Straż miejska ma nowe uprawnienia. Za co może ukarać kierowcę?

Straż miejska i gminna może ustawiać fotoradary na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych, ale tylko w obszarze zabudowanym. I tylko w miejscach, na które zgodzi się policja.

 

Strażnicy mają za to prawo żądać, by właściciel auta, które widnieje na zdjęciu fotoradaru wskazał, kto wówczas siedział za jego kierownicą.

Chodzi o sytuację gdy na fotografii nie widać twarzy kierowcy, ale widać numer rejestracyjny i wiadomo do kogo należy samochód. Oczywiście strażnicy mogą też kontrolować prędkość za pomocą wideorejestratorów zamontowanych w radiowozach.

 

Mandat, zdjęcie z fotoradaru - czy i jak można się od nich odwołać?

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2011 r. zwiększyły się uprawnienia straży miejskiej. Podobnie jak policjanci, strażnicy mają prawo zatrzymać kierowców do kontroli, ale tylko w przypadku niezastosowania się do znaku zakaz ruchu (B-1) lub jeśli wykroczenie kierowcy zostało zarejestrowane wideoradarem.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz straży miejskiej lub gminnej może sprawdzić nasze dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz czy mamy ważne ubezpieczenie OC. Tak jak dawniej, ma także prawo wlepić kierowcy mandat za złe parkowanie.
 
Fotoradar i przenośny znak drogowy - straż miejska łamie prawo?!

 

- Jeśli strażnik nas zatrzymuje, musimy zjechać na pobocze i zatrzymać się w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza – wyjaśnia Krzysztof Maślak. – Po zatrzymaniu, należy wyłączyć silnik i nie wychodzić bez polecenia z samochodu. Najlepiej otworzyć okno, by zapewnić swobodny kontakt.

Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości