Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Fotoradary w powiecie strzeleckim nie robią zdjęć

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Fotoradary w powiecie strzeleckim nie robią zdjęć Dopóki z masztów na fotoradary korzystała policja, regularnie montowano tam urządzenia. Gdy przejęła je Inspekcja Transportu Drogowego - opustoszały. Maszty stoją bezużytecznie już piąty miesiąc. Od tego czasu nikt nie widział, by Inspekcja Transportu Drogowego montowali w nich urządzenia. ITD przejęła je z początkiem lipca tego roku. Fotoradary zostały im przydzielone odgórnymi przepisami w całym kraju.

- Zgodnie z poleceniem przekazaliśmy nasz fotoradar na rzecz ITD - mówi Beata Kocur, oficer prasowy w strzeleckiej policji.

Urządzenie, z którego korzystali strzeleccy policjanci było współdzielone z funkcjonariuszami z Brzegu. Mimo tego przynajmniej raz w miesiącu montowano je na masztach.

- Nasz sprzęt został wywieziony gdzieś w Polskę i tyle go widzieliśmy - dodają anonimowo policjanci ze strzeleckiej drogówki. - Już nie będzie służył mieszkańcom.

W powiecie strzeleckiem stoją łączne trzy maszty: w Strzelcach Opolskich, Błotnicy Strzeleckiej i Ujeździe. Wszystkie ustawione są przy drogach krajowych, w newralgicznych miejscach, gdzie dzieci przechodzą przez ulicę w drodze do szkoły lub tam, gdzie jest wzmożony ruch.

Zdaniem Heleny Gordzielik, sołtys Błotnicy Strzeleckiej, we wsi bezpieczniej było, gdy fotoradar działał. 

- Na widok masztu kierowcy ściągali nogę z gazu - przyznaje sołtys. - To miało duży wpływ na bezpieczeństwo, bo przy głównej drodze znajduje się szkoła, a w pobliżu jest przedszkole i sklep, więc chodzi tędy wielu mieszkańców.

W Ujeździe na ul. Traugutta, auta także zwalniały, gdy fotoradar działał. Dzięki temu kierowcy nie wjeżdżali do wąskich, miejskich uliczek na pełnym gazie. Tadeusz Kauch, burmistrz Ujazdu interweniował w IDT w sprawie fotoradaru. Wojewódzki inspektorat przysłał jednak pismo, że nie jest zainteresowany korzystaniem z masztu, bo odcinek drogi przy którym stoi, nie jest szczególnie niebezpieczny.

- Te wyjaśnienia są nie do przyjęcia - mówi Kauch. - Będę zabiegał o to, żeby fotoradar dalej działał.
Aleksandra Kobylska, która w ITD odpowiada za kontakt z prasą, poinformowała natomiast, że inspektorzy będą korzystać z masztów, ale po tym, jak zamontują tam dodatkowe oznakowanie.  - Chodzi o niebieskie znaki z informacją, że w danym miejscu dokonywany jest pomiar prędkości - mówi Kobylska. - Brakuje ich przy masztach, dlatego wystąpiliśmy do zarządu drogi, żeby je uzupełnił.

Teoretycznie ITD wciąż może używać masztów, nawet gdy tablic brakuje - przepisy mówią bowiem, że inspekcja ma na ich uzupełnienie 36 miesięcy. - Ale nie chcemy działać w sposób, który może budzić kontrowersje - dodaje Kobylska. -  Gdy oznakowanie będzie w pełni zamontowane wrócimy do korzystania z masztów.

Radosław Dimitrow

Fotoradary w powiecie strzeleckim nie robią zdjęć
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fotoradary w powiecie strzeleckim nie robią zdjęć

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości