Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Fotoradary w Warszawie. Gdzie staną nowe urządzenia?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG O fotoradarach w tym miejscu mówi się od dawna. W większości prosty odcinek drogi z dwoma pasami ruchu w każdą stronę (jeden częściowo zajęty przez buspas), zachęca kierowców ich do jazdy szybszej niż przepisowe 50 km/h, a miejscami 40 km/h.

Mowa o moście Poniatowskiego. Zarząd Dróg Miejskich rozpisał przetarg na dostawę i montaż urządzeń. Ofertę złożył tylko jeden chętny - bytomska firma Lifor. Po przeanalizowaniu opiewającej na 1 mln 826 tys. zł oferty, Zarząd Dróg Miejskich zdecydował, ze podpisze z firmą umowę. To oznacza, że urządzenia na moście powinny stanąć już wiosną.

Na moście zostanie zamontowanych sześć urządzeń mierzących prędkość. Fotoradary zostaną ulokowane w ten sposób, że po trzy znajdą się po północnej i południowej stronie przeprawy. Będą zamontowane w pobliżu wieżyc i przystanków tramwajowych od strony lewobrzeżnej. Ich instalacja jest możliwa dzięki zgodzie konserwatora zabytków.

Pierwotnie na moście Poniatowskiego planowano utworzyć odcinkowy pomiar prędkości, czyli zainstalować urządzenia, które mierzyłyby prędkość kierowców na całym odcinku. Odstąpiono od tego pomysłu po dwóch nieudanych przetargach. Za pierwszym razem nie wpłynęła żadna oferta, a za drugim zgłosiła się jedna firma, która realizację inwestycji wyceniła na blisko 5 mln zł – czyli prawie trzykrotnie więcej niż oczekiwano.

Zobacz także; Cofanie licznika. Przestępstwo czy wykroczenie? Jaka kara?

Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że na moście Poniatowskiego kierowcy mieli już okazję dostrzec fotoradary. We wrześniu przez kilka godzin trwało testowanie urządzeń w ramach ogłoszonego przez nas przetargu. Dokonywane wtedy pomiary nie były wiążące i jeśli ktoś przekroczył prędkość, wówczas jeszcze uszło mu to na sucho. Informowało o tym zresztą wprowadzone odpowiednie oznakowanie. Kierowcy jednak widząc charakterystyczne żółte „skrzynki”, jechali w tym miejscu zgodnie z przepisami.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości