Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradary. Więcej urządzeń do kontrolowania kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Staśkiewicz Inspekcja Transportu Drogowego zbroi się. Zakupi ponad trzysta nowych urządzeń do kontrolowania prędkości. Część z nich zastąpi już istniejące fotoradary.

Projekt "Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym" przewiduje zakup urządzeń za 162 mln zł. Ma on zostać dofinansowany ze środków Unii Europejskiej.

W planach jest zakup 358 nowych fotoradarów, z czego 111 urządzeń pojawi się w nowych miejscach. Będą to m.in. urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości, fotoradary stacjonarne, urządzenia rejestrujące wjazdy na czerwonym świetle, a także kierowców niestosujących się do sygnalizacji świetlnej na przejazdach kolejowych.

Wykonane przez starsze urządzenia fotografie nie zawsze dają możliwość jednoznacznego zidentyfikowania pojazdu sprawcy wykroczenia. Dlatego fotoradary będą sukcesywnie wymieniane. A gdzie staną te zupełnie nowe? To jeszcze nie jest pewne. Miejsca te wskaże firma wyłoniona w przetargu przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD wpłynęło ponad 2000 wniosków od lokalnych społeczności o instalację urządzeń rejestrujących prędkość.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Pierwsze nowe fotoradary i inne urządzenia pojawią się na naszych drogach najwcześniej w trzecim kwartale 2020 roku.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • polak 70+ (gość)

  doją kierowców jak mogą a my jak durnie się zgadzamy

 • fotoradarów nie będzie (gość)

  Unia i tak nie da pieniędzy na fotoradary bo one nie urządzeniami nadzoru ruchu drogowego do tego służą kamery.

 • Jojo (gość)

  To smutne bardzo smutne ,

 • Guzy (gość)

  To smutne bardzo smutne że tak ich jest mało.

 • BeBop (gość)

  I bardzo dobrze.

 • O radaraqch i "nauczycielach i policjantach (milicjantach)". (gość)

  I znowu "o radarach" !. Przecież to niczemu dobremu nie służy !!!!. Totalny bełkot przypominający o istnieniu " kieszeni płatnika". oraz "kieszeni do-centa". Permanentny "konflikt" interesu społecznego "nauczyciel-(policjant-milicjant)", jak to opisał (najtrafniej) Lew Trocki-Bernstein. Jedni i drudzy niewiele warci (tj. "gówno-warci !").

 • as (gość)

  I bardzo dobrze,może to pohamuje Wolaków.W Holandii jest mandat za przekroczenie o 2 km/godzinę przy dopuszczalnej 80. Tam egzekucja mandatów jwst bardzo szybka w ciągu 2 tygodni.Brak opłaty skutkuje podwyższeniem kwoty 0 50% a następnie o 100%.

 • Stan2 (gość)

  Jazda na "kółku", wyprzedzanie na trzeciego, lewoskręt, wyprzedzanie na skrzyżowaniach i na pasach , brak znajomości przepisów przez rowerzystów. Szybkość też. ale później.- to przyczyny wypadków

 • Won (gość)

  Tyle baniek na nic

 • jas (gość)

  postawić na ul Wojciechowakiej Narutowicza w Lublinie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości