Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Fotoradary - wpływy do budżetów: Biały Bór zgodnie z planem

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Fotoradary - wpływy do budżetów: Biały Bór zgodnie z planem Szczecineccy strażnicy miejscy stoją przed trudnym zadaniem zrealizowania tegorocznego planu dochodów z mandatów nakładanych głównie na piratów drogowych. Lepiej radzą sobie ich koledzy z Białego Boru.

Przez pół roku do kasy miejskiej z tytułu mandatów wpłynęło 302 tys. zł, na koniec lipca ta kwota urosła do 341 tys. zł. Tymczasem w budżecie zapisano, że wpływy z kra nakładanych przez Straż Miejską (głównie chodzi o mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości) wyniosą w tym roku 1,2 mln zł. Przypomnijmy, że w roku 2010 z mandatów uzbierało się 1,8 mln (jeszcze przed zmianą przepisów), choć plan zakładał 1,5 mln zł.

Wbrew pozorom tegoroczny plan jest do wykonania, mimo że przez pół roku fotoradar strażników leżał w magazynie z powodu zamieszania przy wprowadzaniu przepisów nowej ustawy fotaradarowej. Urządzenie strzegące bezpieczeństwa na ulice Szczecinka – choć nie wszystkie - wróciło na początku czerwca.

Jakim więc cudem – mimo że radar nie pracował – uzbierało się w pierwszym półroczu ponad 300 tys. zł z mandatów? Po pierwsze, to w części zeszłoroczne mandaty, które sprawcy wykroczeń drogowych uiścili już w tym roku (od "pstryknięcia” do zapłacenia mandatu mija minimum kilka tygodni). Poza tym strażnicy mają cały wachlarz wykroczeń, za które mogą ukarać mandatami (i karzą, choć to jednak fotoradar zapewnia większość wpływów).

Czy plan budżetowy (przypomnijmy: 1,2 mln zł) jest do wykonania? Wiadomo, że piratów drogowych łamiących przepisy najwięcej na naszych drogach jest w czasie wakacji. A w lecie fotoradar w Szczecinku już pracował, choć nie wszędzie tam, gdzie chcieli strażnicy. Np. policja nie zgodziła się na ustawienie radaru przy ulicy Pilskiej.

Finansowe efekty letnich szarż zmotoryzowanych "demonów prędkości” poznamy za dwa, trzy miesiące, gdy nałożone na nich mandaty spłyną do kasy ratusza. Dlatego m.in. skarbnik Szczecinka nie zmierza na razie zgłaszać projektu zmian w budżecie i zmniejszenia dochodów z mandatów. – Proponując zmniejszenie wpływów musiałbym wskazać też cięcia po stronie wydatkowej, a ja raczej potrzebuję pieniędzy na dodatkowe wydatki niż na ich ograniczanie – skarbnik Grzegorz Kołomycki z ewentualnymi przesunięciami w budżecie woli poczekać na koniec roku.

Fotoradary dla budżetu

W Szczecinku strażnicy mają tylko jeden fotoradar, ale już w niewielkim Białym Borze aż trzy. I pracują one wytrwale. W zeszłym roku "zarobiły”, około 7 mln zł. W tym roku zaplanowano 5,5 mln zł i na początek sierpnia założenia budżetowe wykonano w połowie.

Fotoradary - wpływy do budżetów: Biały Bór zgodnie z planem
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Fotoradary - wpływy do budżetów: Biały Bór zgodnie z planem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości