Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradary z podwyższonym limitem prędkości?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot.  Archiwum Wielu kierowców zakłada, że fotoradary robiące zdjęcie pojazdom przekraczającym prędkość, ustawione są z pewną tolerancją. Jak jest w rzeczywistości?

Sto na czterysta działających w Polsce fotoradarów rejestruje tylko dość znaczne przekroczenia prędkości. Główny Inspektorat Transportu Drogowego, zdalnie zmienia fotoradary, na których ustawiany jest wyższy limit prędkości. W praktyce wygląda to tak, że jeśli na drodze obowiązuje ograniczenie do 70 km/h, to urządzenie rejestruje wykroczenie dopiero przy około 100 km/h.

Redakcja poleca:

Odebranie prawa jazdy niezgodne z konstytucją?
Używany Volkswagen Touran I 

Mandaty do 15 000 zł. Nowa propozycja ITD

Pamiętać należy, że kierowca prowadzący pojazd, który nie stosuje się do ograniczenia prędkości, zawsze naraża się na karę grzywny. Przypominamy, że dopuszczalna prędkość pojazdu na obszarze zabudowanym w godzinach 5.00 – 23.00 wynosi 50 km/h. W godzinach od 23.00 do 5.00 rano można poruszać się z maksymalną prędkości do 60 km/h. Warto również mieć na uwadze, że za przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h, grozi mandat w wysokości do 50 zł oraz 1 punkt karny.

Przypomnijmy, że 1 stycznia 2016 roku odebrano prawo do zarządzania stacjonarnymi i mobilnymi fotoradarami straży miejskiej. Urządzeń nie przejął Główny Inspektorat Transportu Drogowego tak jak zakładano.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • grzesiu (gość)

    nie wazne jaki limit, ja sie swoich punktów pozbywam na www.punkciki.com nie dam sobie za latanie dziury budzetowej odebrac prawa jazdy ;) polecam i pozdro kierowcy

  • Swoop (gość)

    Warto też pamiętać, że z dniem 25.04.2016 wygasły GITD uprawnienia odnośnie fotoradarów, monitoringu światła czerwonego i odcinkowego pomiaru prędkości

  • pol (gość)

    akurat, na 70 jechałem 84 i cyknął.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości