Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Fotoradary znikną na lata? Problem z nowelizacją ustawy o ruchu drogowym (WIDEO)

Data publikacji: Autor: Damian Dragański (AIP)

Fot. Jarosław Staśkiewicz W styczniu w życie wchodzi nowe prawo, które zabrania strażom gminnym i miejskim używania fotoradarów. Sprzęt, z którego do tej pory korzystały samorządy, miałby trafić w ręce Inspekcji Transportu Drogowego. Jednak, jak ustalił portal brd24.pl, żaden z nich nie zwrócił się o przejęcie sprzętu. Co to może oznaczać w praktyce?

Fot. Jarosław Staśkiewicz

W styczniu 2016 roku funkcjonariusze straży gminnych i miejskich przestaną używać fotoradarów, zarówno tych mobilnych, jak i stacjonarnych, w tym kontrolujących zachowanie kierowców na czerwonym świetle. Od nowego roku fotoradary ma przejąć Inspekcja Transportu Drogowego, z czym może jednak wystąpić problem. "Bo - jak sprawdziliśmy - przejęcie masztów przez ITD nie będzie łatwe. A postawienie w tym miejscu państwowych fotoradarów potrwa latami. W efekcie wszystkie miasta i gminy na długo stracą narzędzia, którymi dyscyplinowały kierowców" - czytamy na stronie serwisu brd24.pl.

Dziennikarze ustalili, że do tej pory żaden z samorządów nie zwrócił się jeszcze do państwowych instytucji o przejęcie sprzętu. Informację potwierdził rzecznik Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym, zajmującego się fotoradarami, że ITD nie otrzymało do tej pory żadnego takiego zgłoszenia. - Ale też ustawa, która zacznie obowiązywać od stycznia nie wspomina słowem o tym, że samorząd ma taki obowiązek. Nie ma tam również zapisów, że ITD (czyli de facto CANARD) ma obowiązek takie fotoradary przyjąć. Jeśli takie wnioski będą spływały, będziemy je za każdym razem rozpatrywać indywidualnie. Za każdym razem będziemy musieli sprawdzić, czy takie urządzenie będzie kompatybilne z naszym systemem - powiedział Łukasz Majchrzak, rzecznik instytucji.

Zobacz też: Messi czy Ronaldo? TOP 10 najlepszych piłkarzy w FIFA 16 (GALERIA)

Jeśli urządzenie, które do tej pory było używane przez samorząd, będzie kompatybilne z systemem CANARD to włączenie go do systemu nie powinno być problemem. Jeśli jednak będzie inaczej, niebezpieczne miejsca w gminach zostaną bez żadnego nadzoru. - Nie jest tak, że u nas w magazynie leżą takie urządzenia - wszystkie są zamontowane przy drogach. Jako jednostka budżetowa robimy dużo wcześniej plany rozbudowy sieci i zakupów sprzętu. Z doświadczenia wiemy, że wszystkie procedury trwają ok. 1,5 roku. A więc taka gmina miałaby szansę na fotoradar CANARD najwcześniej za dwa lata - wyjaśnił rzecznik CANARD w rozmowie z brd24.pl.

                                                                                                             Źródło: Polskatimes.pl


Jeep dla Ciebie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości