Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Funkcja monitorowania martwego pola w lusterkach. Jak działa?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Skoda Wykorzystująca radar funkcja wspomagania kierowcy pomaga dostrzec pojazd w tzw. martwej strefie widoczności, tzn. tam, gdzie lusterka zewnętrzne i boczne szyby nie zapewniają pełnej widoczności.

Takie strefy wynikają z kształtu nadwozia i ze względów konstrukcyjnych nie można ich w pełni wyeliminować. Radary umieszczone w tylnej części auta nadzorują obszar za samochodem i po jego bokach. Funkcja nadzoruje odległość od innych pojazdów w pobliżu oraz ich prędkość, by określić, czy należy ostrzec kierowcę. W przypadku wykrycia auta w tzw. „martwej strefie”, sygnały ostrzegawcze pojawiają się w górnym narożniku lusterek zewnętrznych. Co ważne, Blind Spot Detect działa już przy prędkości jazdy wynoszącej ponad 15 km/h.

Redakcja poleca:

Policyjne mierniki prędkości źle mierzą prędkość?
Nie umiesz jeździć? Ponownie zdasz egzamin
Rodzaje napędów hybrydowych

Fot. Skoda Skoda wykorzystała czujniki radarowe funkcji monitorowania martwego pola w lusterkach Blind Spot Detect do zwiększenia bezpieczeństwa także w sytuacji, kiedy kierowca wyjeżdża tyłem z miejsca, gdzie ma ograniczoną widoczność. Czujniki radarowe umieszczone w tylnym zderzaku wykrywają zbliżanie się innych pojazdów; na podstawie tej informacji funkcja Rear Traffic Alert ostrzega kierowcę o możliwym niebezpieczeństwie kolizji zarówno optycznie (na ekranie urządzenia multimedialnego lub wyświetlaczu Maxi Dot) i akustycznie, a gdy sytuacja tego wymaga, aktywnie przeciwdziała zagrożeniu, zatrzymując samochód. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, funkcje Blind Spot Detect i Rear Traffic Alert są ze sobą sprzężone – nie ma możliwości wyposażenia auta w tylko jedną z nich.

Omawiane rozwiązania znajdą się na liście dostępnych opcji dla odnowionego modelu Skoda Fabia. Do tej pory dostępne są dla modeli: Karoq, Kodiaq, Superb i Octavia.

Zobacz także: Testujemy Lexusa LC 500h

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości