Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wybieramy boxy dachowe – kilka ważnych zasad

Materiał partnera zewnętrznego
Boksy dachowe są ważnym uzupełnieniem wyposażenia auta

Wybieramy boxy dachowe – kilka ważnych zasad

Wakacje niebawem, dlatego warto już teraz pomyśleć o tym, jak przewieźć bagaż, by zachować w kokpicie dużo miejsca i pełną wygodę. Pamiętaj, że box dachowy ma posłużyć Tobie przez dłuższy czas, dlatego podczas wyboru nie kieruj się emocjami, ale jego jakością i funkcjonalnością. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas zakupu boxu dachowego.

Po pierwsze – dopasuj box i belki do modelu auta

Konkretnie chodzi o tzw. belki, czyli wykonane z aluminium lub stali podstawy montowane na dachu. Dobierając belki musisz wziąć pod uwagę markę i model samochodu, a także jego rok produkcji i typ nadwozia. Boxy dachowe są zwykle przeznaczone pod konkretny typ auta, a konkretnie jego dach. W najpopularniejszych modelach samochodów można znaleźć następujące rodzaju dachów:

  • dach ze zintegrowanymi lub tradycyjnymi relingami;
  • dach z gniazdami do mocowania łap (fixpointy);
  • dach płaski – łapy mocuje się do jego krawędzi.

Po drugie – masa i ładowność

Pojemność boxów dachowych wcale nie musi być proporcjonalna z maksymalną masą ładunku, jaką możemy w nim przewozić. Zależności te wynikają z materiału, jaki został zastosowany przy produkcji bagażnika. Dlatego przed dokonaniem zakupu określ, co najczęściej będziesz przewoził w swoim boxie. Może się bowiem okazać, że cięższe artykuły osiągną maksymalny możliwy ciężar, a pozostawią wewnątrz sporo miejsca, lub odwrotnie – wypełniony po brzegi box wciąż będzie wystarczająco lekki. Zwróć też uwagę na to, czy producent samochodu zamieścił w instrukcji informację o maksymalnym ciężarze, jaki może spoczywać na dachu auta.

Boxy dachowePo trzecie – rozmiar

Dla zachowania maksymalnego bezpieczeństwa nie należy montować boxu, którego rozmiar jest większy niż wymiary dachu. Problem ten w zasadzie nie występuje w przypadku vanów lub samochodów typu kombi. Jednak w przypadku mniejszego auta konieczne są dokładniejsze pomiary. Box nie powinien w żadnym miejscu wystawać poza obrys dachu. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa, najlepiej jest wybrać bagażnik o kilka centymetrów krótszy niż dach na którym ma się znaleźć.

Po czwarte – wygoda montażu

Rzadko zdarza się, by kierowcy jeździli z bagażnikiem zamontowanym na stałe. Boxy dachowe są zwykle zakładane w razie potrzeby, a następnie zdejmowane. Dlatego warto pomyśleć o bagażniku, którego sposób montażu jest łatwy i wygodny oraz nie wymaga używania specjalnych narzędzi. Elementy ułatwiające montaż boxów, to między innymi zintegrowany wskaźnik siły mocowania czy kompatybilność z rowkami „T” znajdującymi się w belkach dachowych.

Po piąte – postaw na bezpieczeństwo

Boxy dachowe muszą posiadać niezbędne certyfikaty, które dopuszczają je do użytkowania w ruchu drogowym. Producent musi określić, jak zachowuje się bagażnik w razie kolizji. Istotna jest również ochrona przed włamaniem – boxy od cenionych producentów są wyposażone w zamki centralne oraz liczne rygle antywłamaniowe sprawdź.

Po szóste – dodatkowy komfort i cena

Po znalezieniu bagażnika o odpowiednich parametrach możesz zacząć przebierać w modelach oferujących dodatkowe funkcje i wyposażenie, takie jak np. automatyczne oświetlenie wnętrza kufra, dopasowane do jego wymiarów torby. Dodatkowe rozwiązania oczywiście podniosą cenę bagażnika, jednak za solidny box dachowy od renomowanego producenta zapłacisz około 1000 .

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty