Zmiany w prawie. UTO mają wyjechać na ścieżki rowerowe

Mariusz Michalak
Miłośnicy m.in. hulajnóg i deskorolek nie doczekali się przepisów ułatwiających im poruszanie się oraz porządkujących istniejący stan prawny. Niewykluczone, że stanie się to w tym roku.

Urządzenie transportu osobistego to urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m. Do tej grupy zaliczyć możemy m.in. elektryczne monocykle, deskorolki, wrotki, segwaye.

Urządzenia transportu osobistego w myśl planowanych przepisów będą mogły być wykorzystywane na chodniku i poboczu o szerokości co najmniej 2,5 m lub ciągu pieszo-rowerowym - pod warunkiem jazdy z prędkością pieszego. Jeśli istnieje infrastruktura rowerowa, użytkownicy UTO będą zobligowani do korzystania z niej.

Zgodnie z obowiązującym prawem, osoba korzystająca z UTO jest traktowana jak pieszy i jest zobowiązana do korzystania z chodników. Nowelizacja ma sprawić, aby UTO dopuścić na drogach rowerowych, pod warunkiem ustępowania pierwszeństwa rowerzystom.

Deskorolki czy elektryczne motocykle cieszą się coraz większą popularnością, a grupa radnych przygotowała projekt uchwały z wnioskiem do prezydenta Krakowa o utworzenie sieci bezkolizyjnych tras dostosowanych dla osób poruszających się za pomocą

urządzeń transportu osobistego.

Zobacz także: Suzuki Swift w naszym teście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty