Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Gazowa alternatywa

Data publikacji: Autor: łm

Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa S.A. (PGNiG) poinformował, że gaz ziemny, jako najtańsze i najbardziej ekologiczne paliwo, będzie miał 2-proc. udział w rynku paliw w Polsce w 2010 roku.

Do tego czasu liczba samochodów napędzanych tym paliwem wzrośnie do ok. 20 tys.

 

Jak powiedział wiceprezes PGNiG Marek Foltynowicz, potrzebna jest sieć 30 ogólnodostępnych stacji w całej Polsce, na których będzie można tankować gaz ziemny. Obecnie po polskich drogach jeździ 200 (słownie dwieście) pojazdów napędzanych takim paliwem. Co prawda w kraju istnieją 24 stacje gdzie można tankować gaz, ale tylko kilka jest ogólnodostępnych.

 

Gaz ziemny może okazać się alternatywą dla pozostałych paliw. Jego największymi zaletami są ekologia (podczas spalania nie powstają trujące substancje, jak np. tlenek węgla) i, co chyba najważniejsze - cena. Za metr sześcienny gazu ziemnego obecnie płaci się średnio 1, 22 zł.

 

Eksperci PGNiG są zdania, że niska cena i wzrastająca sieć stacji spowoduje większe zainteresowanie paliwem ze strony indywidualnych kierowców.

 

Już teraz sprężony gaz ziemny znajduje zastosowanie w korporacjach taksówkowych lub taborze komunikacyjnym wielu miast w Polsce. Najwięcej autobusów na gaz jest w Przemyślu – 25 sztuk.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości