Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Gdy pęknie szyba, zginie dowód lub tablice

Data publikacji: Autor: (ECe)

... Zawsze w takich przypadkach pojawiają się dodatkowe kłopoty, tym większe, gdy samochód i dokumenty mają już nowe hologramowe oznakowanie.

Pękają szyby w samochodzie, ktoś podczas stłuczki zniszczy tablice rejestracyjne, zginie dowód rejestracyjny

Kto po raz pierwszy rejestruje samochód lub chce wymienić stare czarne tablice rejestracyjne na nowe białe, ten zostaje wyposażony także w nowe nalepki kontrolne. Umieszcza się je na przedniej szybie pojazdu (zawiera ona numer rejestracyjny), obu tablicach rejestracyjnych, nalepka znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym właściciela auta. Ponieważ życie często płata figle, dochodzi do stłuczek i kradzieży, szyba pęka na skutek naprężenia choćby pod wpływem wysokiej temperatury, nie mówiąc o tym, że na drodze uderzy w nią kamyk wypadający spod kół jadącej przed nami ciężarówki i już mamy kłopot. Trzeba wymienić szybę czy tablice, a wraz z nimi także i nalepkę kontrolną. Czasem bywa tak, że uda się ją bez uszkodzenia odkleić i umieścić na nowo w miejscach do tego przeznaczonych.

Na ogół jednak - jak nam powiedziano w Centrum Administracyjnym Urzędu m. Krakowa przy ul. Powstania Warszawskiego 10, gdzie załatwia się wszelkie formalności związane z posiadaniem pojazdu - należy starać się o wtórnik nalepki kontrolnej. Wystarczy złożyć podanie (może być napisane odręcznie, nie jest wymagany specjalny formularz), wnieść odpowiednią opłatę i odebrać nowe nalepki. Jeśli wymieniamy tę na przedniej szybie pojazdu, opłata nie przekracza 25 zł, jeśli w zagubionym dowodzie rejestracyjnym bądź zniszczonych tablicach, wówczas opłata wynosi 44 zł. Gdy natomiast dowód lub tablice zostały skradzione, trzeba o tym oczywiście powiadomić policję, a poświadczający ten fakt dokument dołączyć do podania o wydanie wtórnika nalepki kontrolnej. Wtedy opłata jest już znacznie wyższa i wynosi 140,50 zł.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości