Gdy wydarzy się kolizja

Andrzej Mielnicki & Tadeusz Gańczarczyk
Gdy dochodzi do kolizji i zjawia się policja zwykle oznacza to, że sprawca kolizji zostanie ukarany mandatem nawet do 500 zł.

|
| Nie zawsze trzeba wzywać policję. Gdy dochodzi do kolizji i zjawia się policja zwykle oznacza to, że sprawca kolizji zostanie ukarany mandatem nawet do 500 zł za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym

Gdy wydarzy się kolizja

Kolizja a wypadek
Kolizja
- ucierpiały tylko samochody, a ich kierowcy i pasażerowie są tylko lekko poobijani. W takim przypadku nie jest wymagana obecność policji.
Wypadek
- ucierpieli ludzie, są ranni lub zabici. Zdarza się, że uczestnicy wypadku (także piesi potrąceni przez pojazd) znajdują się w szoku i nie odczuwają obrażeń. Bezwzględnie należy wezwać policję i pogotowie ratunkowe.

Często wystarczy oświadczenie
Poważne firmy ubezpieczeniowe w przypadku kolizji nie żądają protokołów policyjnych, zatem nie trzeba wzywać stróżów prawa, gdy przydarzy się nam stłuczka - mówi podinspektor Tadeusz Krzemiński, naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KWP w Olsztynie. - Jeżeli sytuacja jest klarowna, sprawca przyznaje się do winy, to wystarczy spisać odpowiednie oświadczenie i na tej podstawie wystąpić do firmy ubezpieczeniowej o wypłatę odszkodowania za poniesione straty.
Jeżeli okoliczności zdarzenia są bezsporne i nie ma ofiar, to wystarczy spisać oświadczenie o spowodowaniu kolizji. Na tej podstawie zostanie wypłacone odszkodowanie - potwierdza Marianna Stanejko z PZU w Olsztynie.
W Warcie też nie wymagają policyjnego protokołu z kolizji. - Jednak dobrze jest, aby od razu po stłuczce uczestnicy kolizji pojawili się w firmie ubezpieczeniowej. Rzeczoznawca oceni uszkodzenia ustalając wysokość odszkodowania - radzi Jarosław Całkowski z Warty.
Policjant rozstrzygnie
- Jednak w sytuacjach wątpliwych, gdy żadna ze stron nie poczuwa się do winy, lepiej jest wezwać policję - stwierdza podinspektor Krzemiński. - Policjant rozstrzygnie, kto jest winny spowodowania stłuczki.
Jeśli uczestniczyłeś w kolizji

  • natychmiast zatrzymaj swój samochód
  • włącz światła awaryjne
  • usuń uszkodzone auto z jezdni
  • napisz oświadczenie (jeśli jesteś sprawcą kolizji) lub zażądaj oświadczenia od sprawcy kolizji
  • sprawdź, czy w oświadczeniu występują wszystkie niezbędne dla ubezpieczyciela informacje
  • jeśli sprawca kolizji nie poczuwa się do winy wezwij policję; ponadto postaraj się poszukać ewentualnych świadków zdarzenia.

Jeśli spowodowałeś kolizję
Wzór najprostszego oświadczenia o spowodowaniu kolizji:
Ja ............ zamieszkały w ............ legitymujący się dowodem osobistym ............ kierując pojazdem ............ nr rej. ............ doprowadziłem w dniu ............ do kolizji (podać przyczynę) z pojazdem ............ nr rej. ............, prowadzonym przez ............ zamieszkałego w ............ Posiadam prawo jazdy kat ............ wydane przez ............w ............ Byłem trzeźwy. Jestem ubezpieczony w ............, również w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia auto-casco i posiadam polisę nr ............
Czytelne podpisy uczestników kolizji.
»

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty