Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Gdynia. Na ulice wyjechały autobusy... w maseczkach (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Na gdyńskie ulice wyjechały autobusy... w maseczkach. W ten nietypowy sposób miasto przypomina o tym, że zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej jest obowiązkowe od 16 kwietnia. Można do tego wykorzystać maseczkę, ale może też w tym pomóc szal lub chusta.

Chodzi o to, by zasłaniając twarz, osoba chora, które może nie mieć objawów, chroniła innych przed zakażeniem.

- Chwytamy się różnych metod. Jeśli przy okazji budzą uśmiech, to tym lepiej - powiedziała Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Do obowiązku trzeba zastosować się m.in.:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie;
  • w miejscach ogólnodostępnych, w tym: na drogach i placach,

Obowiązku nie stosuje się m.in. w przypadku:

  • pojazdu samochodowego, w którym przebywa lub porusza się 1 osoba albo 1 osoba z dzieckiem do ukończenia 4 roku życia;
  • kierującego środkiem publicznego transportu zbiorowego lub pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób, jeżeli operator publicznego transportu zbiorowego albo organizator tego transportu  albo przedsiębiorca wykonujący działalność w zakresie zarobkowego przewozu osób, zapewnia oddzielenie kierującego od przewożonych osób w sposób uniemożliwiający styczność;
  • dziecka do ukończenia 4 roku życia
UWAGA! W rozporządzeniu znajdują się także pozostałe wytyczne, które odnoszą się nie tylko dla kierowców czy pieszych. Tekst rozporządzenia Rady Ministrów zawierającego wspomniane regulacje dostępny jest TUTAJ.

Jaka kara za brak zakrycia ust i nosa?

Art. 54. kodeksu wykroczeń mówi o niestosowaniu się do powszechnie obowiązujących nakazów czy zakazów bądź ograniczeń. W drodze mandatów policjanci nakładają grzywny do 500 zł. Kary w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł nie są nakładane przez policję, lecz właściwego dla danego miejsca inspektora sanitarnego. Od policjanta zależy, czy skieruje sprawę do sanepidu w celu nałożenia kary administracyjnej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości