Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Gdzie każe stawać "Stop"

Data publikacji: Autor: (maj)

 Gdzie jednak prawidłowo powinno się zatrzymywać, kiedy na drodze stoi znak "Stop"?

Na rysunku pokazaliśmy trzy sytuacje, w których kierowcy zatrzymują się przed skrzyżowaniem. W przypadku pojazdów A, F i G znak "Stop" stoi samodzielnie przed skrzyżowaniem. W takim przypadku kierowca powinien zatrzymać pojazd tak, by nie wjechać w obręb skrzyżowania. Niedopuszczalne jest więc ustawienie samochodu tak, jak to zrobił kierowca A. Prawidłowo natomiast postąpili dwaj pozostali kierowcy. Powinni bowiem zatrzymać się przed skrzyżowaniem w miejscu, które umożliwia im obserwację sytuacji na skrzyżowaniu.

Inaczej rzecz się ma w przypadku pojazdów B, H i J. Znak "Stop" ustawiony jest w pewnej odległości od skrzyżowania i poparty linią bezwzględnego zatrzymania namalowaną już za znakiem. Pojazd w takiej sytuacji ma zatrzymać się przed linią, jak to uczynił kierowca B. Ustawienie pojazdu w pozycji H lub J jest nieprawidłowe.

Inny wariant tej sytuacji pokazaliśmy na przykładach pojazdów C, D i E. Tym razem znak "Stop" stoi przed skrzyżowaniem, a linię bezwzględnego zatrzymania namalowano wcześniej. Pojazd D przystanął przed linią, jak należy. Pojazdy C i E zatrzymały się nieprawidłowo.

- Ułożenie linii w stosunku do znaku nie ma bowiem znaczenia dla miejsca zatrzymania pojazdu - mówi Mieczysław Olejnik, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. - Jeśli jest i znak, i linia, musimy się zatrzymać przed linią. Ani dalej, ani bliżej. Znak może natomiast stać przed samym skrzyżowaniem, przy linii zatrzymania, a nawet przed nią.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Michal (gość)

    JEsli chodzi o przypadek z samochodami C, D i E. Czy jesli zatrzymam sie przed linia bewzglednego zatrzymania to juz nie musze sie zatrzymywac przy znaku stop ktory stoi przy skrzyzowaniu? Dziekuje za odpowiedz.

  • noname (gość)

    Wystarczający jest sam znak "stop" + ewentualnie.. prostopadła do niego linia.. podkreślająca [b]ważność[/b] drogi poprzeczej [i](niewidoczny przejazd kolejowy, niżej położone torowisko tramwajowe, wyjazd Straży Pożarnej czy tp.)[/i] - Naprodukować znaków i naustawiać [i]bez składu i ładu[/i] - można bez liku a wypadki jak były.. tak będą!!!

  • aaaaa (gość)

    tu nie m aproblemu bo jest linia ,,a jak jest chodnik i dopiero skrzyzowanie to gdzie sie zatrzymac ?!??!?!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości