Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Gdzie montować instalację

Data publikacji: Autor: (pif)

 Jak grzyby po deszczu pojawiają się warsztaty, w których montowane są instalacje gazowe. Nie wszystkie z nich gwarantują bezpieczeństwo i mają odpowiednie certyfikaty uprawniające do wystawiania homologacji.
Jeśli firma nie posiada certyfikatu popełnia przestępstwo, a wcześniejsze homologacje przez nią wystawione mogą być cofnięte.

- Firma zajmująca się montażem instalacji
gazowych powinna posiadać specjalistyczne
przyrządy i urządzenia - mówi Ryszard Sech.
Fot. Piotr Furtak- Wśród osób zajmujących się montażem są i tacy, którzy kupią 5 kluczy i 5 śrubokrętów i już otwierają warsztat - mówi Ryszard Sech, właściciel firmy z Człuchowa montującej instalacje. - Zazwyczaj są oni konkurencyjni cenowo w stosunku do tych, którzy posiadają certyfikat. Klient powinien zwracać uwagę na podejrzanie niskie ceny. Jeśli ktoś je stosuje - nastawia się wyłącznie na zysk, mniej troszcząc się o bezpieczeństwo. Takie firmy często, po pewnym czasie, po prostu znikają z rynku.

Ceny instalacji uzależnione są m. in. od typu i marki samochodu - za montaż trzeba zapłacić od 1300 do 6 tys. zł. Taka inwestycja zwraca się jednak dość szybko, w niektórych przypadkach już po przejechaniu 10 tys. km można zaoszczędzić ok. 2 tys. zł.

Oprócz śrubokrętów i kluczy firma zakładająca instalację powinna posiadać urządzenie do regulacji składu mieszanki gazowej i szczelności instalacji. Nadal jednak zdarza się, że regulacja robiona jest "na słuch".

- Jeśli instalacja jest prawidłowo zamontowana nie powinno być czuć żadnego zapachu - mówi Ryszard Sech. - Trzeba zwracać na to uwagę. Warto wybrać urządzenie nieco droższe, ale dobrej jakości.

Przeglądy instalacji odbywają się co 10 lat. Każdy klient powinien otrzymać książkę gwarancyjną, do której wpisywane są wszelkie informacje związane z naprawami, czy przeglądami technicznymi. O jakości usług świadczy również to, czy osoba instalująca gaz dobrze zna się na samochodach. Zdaniem Secha, najpewniej jechać do warsztatu, w którym monterzy są jednocześnie mechanikami samochodowymi.

- Każdego klienta pytam co wozi w bagażniku - dodaje Ryszard Sech. - W zależności od odpowiedzi proponuję mu rodzaj butli, którą warto zainstalować.
Możliwości są bowiem spore, dlatego warto pomyśleć o wygodzie i przyzwyczajeniach klienta.


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości