Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Gdzie się kończy zakaz? cz.1

Data publikacji: Autor: (maj)

 Wszyscy kierowcy wiedzą, że znak zakazu obowiązuje do najbliższego skrzyżowania lub innego znaku, który go odwołuje.

W przypadku zakazu zatrzymywania i postoju może to być np. zakaz postoju, dopuszczający możliwość zatrzymania samochodu do 1 minuty, znak zakazu zatrzymywania z tabliczką "koniec", znak odwołania zakazów albo znak zakazu zatrzymywania z tabliczką zawierającą pionową strzałkę skierowaną do dołu.

Skrzyżowanie odwołuje znak zakazu nie tylko wtedy, kiedy droga poprzeczna przecina drogę, na której ustawiony jest znak, ale też kiedy skrzyżowanie ma kształt litery T. Jeśli za takim skrzyżowaniem nie powtórzono znaku zakazu zatrzymywania, zakaz ten nie obowiązuje. Pamiętajmy o zachowaniu odległości 10 m od skrzyżowania, gdzie zatrzymanie jest zabronione.

Popatrzmy na rysunek. Kierowcy B parkują w sposób nieprawidłowy w miejscach obowiązywania zakazu zatrzymywania. Kierowcy C również łamią przepisy, bo zatrzymali się w obrębie skrzyżowania i mniej niż 10 m od niego. Prawidłowo parkują pojazdy A. Jeden przed znakiem zakazu, drugi za skrzyżowaniem, które już odwołało obowiązywanie zakazu.

Przeczytaj też: Gdzie się kończy zakaz? cz.2

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • paluszek_bydgoszcz@poczta.onet (gość)

  Witam Państwa Na mojej ulicy na początku jest znak zakazu postoju i parkowania po nim jakies 100 metrów dalej jest znak płatnego parkowania i postoju na odcinku 150 metrów po czym jest znak konca parkowania.Od tego miejca jest jeszcze jakies 20 metrów do skrzyżowania "T" Moje pytanie jest takie czy moge zaparkowac samochód za tym zanakiem kończącym parkin płatny nadmieniam ze jest jeszcze okolo 10 metrów do miejsca co najmniej 10 metrów do "T".Ryszrd P.

 • kierowca (gość)

  niestety nie.

 • Kierowca w Czechach (gość)

  zatrzymalem sie poza Praga z tylu stacji benzynowej za znakiem B35 (zakaz postoju) na czas ca 5 sekund, zeby wyrzucic z auta do kosza drobne smiecie. Policja, ktora gdzies obok czatowala pojawila sie natychmiast. Mandat wytargowalem z 2000 Kc !!! (ok. 330 zl) na 200 koron (ok. 33 zl). Za dyskusje z policja jest nastepna kara w wys. 750 Kc (ok. 120 zl). Wiec zaplacilem.

 • Gość (gość)

  Witam. Mam takie pytanie a mianowicie, czy można parkować pojazd po tej stronie co pojazd " C " Lecz nie ma jezdni tylko na chodniku. Dodam że nie ma tam znaku zatrzymywania się i postoju nawet na chodniku.

 • Kierowca z Łodzi (gość)

  Czy można parkować na chodniku na skrzyżowaniu w kształcie litery T. Jezdnia rozdzielona podwójnym torowiskiem tramwajowym. Do przejścia dla pieszych odl. mojego samochodu wynosiła 10m i brak znaków zatrzymywania się i postoju. Proszę o odpowiedź na adres mail: zdzisiozelek1952@wp.pl

 • weee (gość)

  a jezeli znak zakazu stoi na wysokości samochodu C (na skrzyżowaniu) tym nad fioletowym A, to wtedy ten zakaz dokaś obawiązuje?

 • kirowca z bialegostoku (gość)

  Na ulicy boboli w bialymstoku stoi znak STREFA RUCHU za 100 metrow stoi znak droga z pirwszenstwem ruchu kierowcy parkuja samochody bezposrdnia na skrzyzowaniu policja iWORLD wypowiadaja sie ze nie wolno parkowac a straz miejska powiada ze wolno parkowac i nie lepi mandatow co z tym fantem zrobic

 • krol8776 (gość)

  Wyjazd z placu autobusowego bądż parkingu uważany jest za skrzyżowanie i czy anuluje znak zakaz zatrzymywania

 • Smok (gość)

  Czy znak b27 koniec zakazu wyprzedzania powinien być umieszczony jak skończy sie podwójna ciągla

 • Lewy (gość)

  To nie prawda nie 1min tylko 5 min albi9 min .. B. V'. Lewy rządzi prawda powiem wam coś ja tak naprawdę nie gram dobrze a wiecie dlatego bo pije energole

 • Tomek (gość)

  Witam, na drodze gdzie stoi znak - zakaz zatrzymywania się po prawej stronie jezdni, skręciłem w prawo w drogę dojazdową do osedla. Zostawiłem samochód przed szlabanem na dwie godziny na wysokości pasa zieleni między droga/chodnikiem a budynkiem. Czy zostawiając samochód w takim miejscu znak zakazu zatrzymywania się dalej mnie obowiązuje?

 • Kszysek (gość)

  Czy ktoś zna odpowiedź na pytanie Tomka z 09.07.2020 ?

 • Szaki (gość)

  Czy granica państwa odwołuje zakaz wyprzedzania???

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości